Religia

18.01.2020

W czwartek w Łomży uroczystości pogrzebowe biskupa Stanisława Stefanka

W czwartek w Łomży (Podlaskie) odbędą się główne uroczystości pogrzebowe biskupa seniora diecezji łomżyńskiej Stanisława Stefanka, który zmarł 17 stycznia w Lublinie. Hierarcha miał 84 lata. Pochowany zostanie w łomżyńskiej katedrze.

O pogrzebie biskupa Stefanka, który w latach 1996-2011 był ordynariuszem diecezji łomżyńskiej, poinformował w sobotę obecny biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Zapowiedział, że mszy św. pogrzebowej 23 stycznia przewodniczyć będzie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, a homilię wygłosi biskup świdnicki Ignacy Dec.

"Uwzględniając wrażliwość śp. Biskupa Stanisława Stefanka na sprawy związane z obroną życia i rodziny zachęcam, aby zamiast kwiatów złożyć ofiarę przeznaczoną na Fundusz Obrony Życia" - napisał bp Stepnowski w słowie pasterskim o zmarłym. Poinformował też, że w budynku kurii diecezjalnej w dniach uroczystości pogrzebowych zostanie wyłożona księga kondolencyjna; do modlitwy za zmarłego i udziału w pogrzebie zachęcał zwłaszcza mieszkańców Łomży i diecezji łomżyńskiej.

CZYTAJ TAKŻE

Uroczystości w Łomży rozpoczną się w poniedziałek 20 stycznia, gdy po południu trumna z ciałem zmarłego zostanie wystawiona w kaplicy Domu Wspólnoty Kapłańskiej. O godz. 18 celebrowana tam będzie msza św. żałobna.

We wtorek 21 stycznia od godz. 16 trumna z ciałem zmarłego będzie wystawiona w kościele pw. Wniebowzięcia NMP (kościół seminaryjny); dwie godziny później odprawiona zostanie tam msza św. żałobna.

22 stycznia w środę o godz. 17 trumna zostanie przeniesiona do katedry łomżyńskiej, gdzie godzinę później zostanie odprawiona msza św. żałobna. Po niej zaplanowane modlitewne czuwanie ruchów i stowarzyszeń diecezji łomżyńskiej. Główna msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w czwartek 23 stycznia o godz. 11. Po niej bp Stanisław Stefanek zostanie pochowany w katedrze.

Stanisław Stefanek urodził się 7 maja 1936 r. w Majdanie Sobieszczańskim. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1959 r. w Poznaniu z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka w Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej. Pracował jako duszpasterz w Stargardzie Szczecińskim, był profesorem seminarium zakonnego w Poznaniu i wikariuszem generalnym Towarzystwa Chrystusowego. W 1980 roku został biskupem pomocniczym diecezji szczecińsko-kamieńskiej.

W latach 1993-2008 był dyrektorem Instytutu Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Pełnił funkcję rektora seminarium duchownego w Szczecinie, wikariusza generalnego i kanonika kapituły katedralnej w Szczecinie. W 1996 r. został mianowany biskupem diecezjalnym diecezji łomżyńskiej. Swoją posługę jako biskup łomżyński zakończył w 2011 roku i przeszedł na emeryturę.

W 2006 r. konsekrował biskupa pomocniczego łomżyńskiego Tadeusza Bronakowskiego, a w 2011 r. był współkonsekratorem podczas sakry biskupa diecezjalnego łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.

W słowie pasterskim o zmarłym bp Stepnowski przypomniał, że mimo przejścia na emeryturę, bp Stefanek nadal aktywnie podejmował działania duszpasterskie, zwłaszcza na rzecz rodzin, głosił katechezy i konferencje.

W 2009 roku prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył biskupa Stefanka Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 roku hierarcha otrzymał honorowe obywatelstwo Łomży.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ skz/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL