Lata 1983-1987

06.10.2019

W Gdańsku odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Bractwu Oblatów

W niedzielę w nawie bocznej kościoła św. Brygidy w Gdańsku odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Bractwu Oblatów św. Brygidy, organizacji, która w latach 80. organizowała pomoc dla osób internowanych, represjonowanych i członków ich rodzin.

Tablicę ufundowało Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Jej odsłonięcie poprzedziła uroczysta msza święta. Wzięli w niej udział m.in. żyjący członkowie stowarzyszenia i członkowie ich rodzin, opozycjoniści z lat 80. i przedstawiciele gdańskiego oddziału IPN.

Jak informuje na swojej stronie gdański oddział IPN, po wprowadzenia stanu wojennego "grupa pracowników Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, z Romanem Wyżlicem, Adamem Drągiem i Andrzejem Adamczykiem na czele, zorganizowała jawnie działającą kasę zapomogowo-pożyczkową, której zadaniem było niesienie pomocy rodzinom kolegów represjonowanych przez władze komunistyczne. Do organizacji przystąpiło prawie 80 proc. załogi. Jej działalność została jednak przerwana w czerwcu 1983 r. aresztowaniem najaktywniejszych członków".

W lipcu 1983 r. zostali oni wypuszczeni z aresztu. Postanowiono o przeniesieniu aktywności na teren kościoła św. Brygidy. Stworzyło to podstawy do legalnej działalności bractwa, ponieważ cele nowej organizacji wpisywały się w ramy działalności charytatywnej Kościoła.

Bractwo zostało powołane ostatecznie 15 stycznia 1984 r., a jego pierwsze publiczne wystąpienie nastąpiło w tymże roku podczas procesji Bożego Ciała. Bractwo oprócz Gdańska miało kilka domów (oddziałów) w całym kraju i koncentrowało się na pomocy internowanym, represjonowanym i członkom ich rodzin. Organizacja działała do końca lat 80.

Andrzej Adamczyk, współzałożyciel Bractwa, powiedział PAP, że ta uroczystość jest zwieńczeniem 35-lecia działalności Bractwa. Poinformował też, że do dzisiaj działa już tylko jeden dom Bractwa w Bydgoszczy.(PAP)

Autor: Marcin Szywała

mss/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL