Przy grobie Barbary Nazdrowicz „Wiewiórki” i przy pomniku Powstańców Warszawskich mieszkańcy Łodzi będą obchodzić 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji w godzinie „W” w wielu miastach regionu włączone zostaną syreny alarmowe.
We wtorek o godz. 17 obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego organizuje łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Władze miasta i regionu oraz łodzianie, którzy chcieliby uczcić 79. rocznicę tego wydarzenia, spotkają się na Starym Cmentarzu przy mogile Barbary Nazdrowicz "Wiewiórki".
Barbara Nazdrowicz zginęła w powstaniu jako kilkunastoletnia dziewczyna. Na początku pochowano ją na Polu Mokotowskim. Następnie jej rodzice, którzy powrócili do Łodzi po wojnie, ekshumowali ciało córki i pochowali na łódzkim Cmentarzu Starym w części rzymskokatolickiej. To jeden z najbardziej znanych grobów powstańczych w Łodzi, przy którym już w czasach PRL-u spotykano się, by oddać hołd poległym w powstaniu.
Do tej pory IPN zidentyfikował na łódzkich cmentarzach ok. 200 mogił uczestników powstania. W bazie Muzeum Powstania Warszawskiego są dane kilkudziesięciu powstańców, którzy zmarli w Łodzi.
Jedną z osób, które przeżyły powstanie i po wojnie osiedliły się w Łodzi był ekonomista Henryk Gołębiowski, który wraz z żoną Marią - zasłużoną i znaną w Łodzi lekarką pediatrą - stał się inicjatorem wzniesienia Pomnika Powstańców Warszawskich. Siedem lat temu pamiątkowy głaz stanął przy ul. Wojska Polskiego. Małżonkowie zmarli rok później.
Co roku, obok stworzonego przez nich miejsca pamięci, spontanicznie spotykają się 1 sierpnia łodzianie skupieni wokół Grupy Wolnych - Łódź. Przy pomniku zapalają znicze i składają kwiaty. Tak będzie również i w tym roku - początek uroczystości zaplanowano na godz. 16.40.
Jak przekazał w komunikacie wojewoda łódzki, w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania i celem jednoczesnego upamiętnienia 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i heroicznej walki powstańców o godz. 17.00 nadany zostanie w Łodzi akustyczny sygnał alarmowy (syrena).
Syreny zabrzmią także w innych miastach regionu. W Piotrkowie Trybunalskim przedstawiciele władz złożą kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza przy pl. Kościuszki oraz pod tablicą upamiętniającą piotrkowianina generała Stefana "Grota" Roweckiego, współtwórcy Polskiego Państwa Podziemnego i pierwszego Komendanta Głównego Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, która wmurowana jest w elewację kamienicy przy ul. Słowackiego 1.
W Skierniewicach mieszkańcy o godz. 17 złożą kwiaty na grobach powstańców warszawskich i spalonych więźniów Pawiaka na Cmentarzu Świętego Józefa. Z kolei w Sieradzu uroczystości - w tym odczytanie listu od uczestniczki powstania Haliny Kolińskiej i koncert kapeli "Pożarniki" - odbędą się przy pomniku poświęconym Niezwyciężonemu Miastu Warszawie przy ul. Powstańców Warszawy.
W godzinie "W" salwa honorowa i apel pamięci zabrzmią na cmentarzu wojennym przy ul. Smutnej w Tomaszowie Mazowieckim, a o godz. 18 rozpocznie się msza święta w kościele pw. św. Jadwigi Królowej. Uroczystą wartę w mundurach historycznych wystawią strzelcy Jednostki Strzeleckiej 1002 Tomaszów Mazowiecki oraz żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Tomaszowscy harcerze zapalą 63 znicze upamiętniające każdy dzień bohaterskiego zrywu; zaprezentowana zostanie wystawa "Warszawa. Miasto Pamięci. Miasto Bohaterów".(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ dki/