Warsztaty, koncerty, debaty, dźwiękowa instalacja artystyczna – w ten sposób organizatorzy Festiwalu My/Wy w Katowicach chcą przypominać o żydowskiej historii tego miasta i Górnego Śląska. 23 lipca rozpocznie się trzecia edycja wydarzenia – podali w czwartek organizatorzy.
Tematem przewodnim festiwalu będą powroty - te bezpośrednie i te symboliczne, a punktem odniesienia będą lata powojenne aż do wydarzeń marca 1968 roku.
Powojenną historię polsko-żydowską będzie można poznać m.in. za sprawą biografii i twórczości Kalmana Segala - ocalałego z Zagłady polsko-izraelskiego poety, prozaika, publicysty i dziennikarza. Segal był współtwórcą redakcji literackiej powojennego Polskiego Radia Katowice i sekcji jidysz izraelskiego Radia Kol Israel.
Śladami Segala - tymi katowickimi i tymi metaforycznymi - zamkniętymi w książce "Nad dziwną rzeką Sambation", poprowadzi wszystkich chętnych 23 lipca Paweł Graja, twórca Śląsko-Zagłębiowskich Szwendań Okolicznych.
Głosu Segala będzie można posłuchać dzięki dźwiękowej instalacji artystycznej, którą na festiwal przygotowuje muzyk Rafał Kołacki i kurator całego festiwalu Grzegorz Tomczewski. Instalacja stanie przy siedzibie Miasta Ogrodów, kilka kroków od Radia Katowice, a jej otwarcie 23 lipca o godz. 18.00 będzie oficjalnym rozpoczęciem Festiwalu My/Wy.
O życiu Segala dowiemy się więcej pół godziny później podczas transmitowanej w internecie debaty z udziałem Łucji Morawskiej i Grzegorza Tomczewskiego.
W czwartek 22 lipca o godz. 19.00 w podcieniach Miasta Ogrodów na placu Sejmu Śląskiego odbędzie się poprzedzający festiwal koncert. Wystąpi Ola Bilińska - wokalistka i gitarzystka, która kilka lat temu nagrała dawne żydowskie kołysanki. Teraz wykona "Libelid" - osiem przedwojennych kompozycji o różnych odcieniach i obliczach miłości.
Festiwal My/Wy jest organizowany po raz trzeci przez Katowice Miasto Ogrodów we współpracy m.in. ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ aszw/