Sto osób z województwa podlaskiego będzie mogło bezpłatnie poznać tajniki tworzenia tkaniny dwuosnowowej - jednego z najbardziej znanych i charakterystycznych wyrobów ludowych w regionie. W Korycinie (Podlaskie) ruszył w sobotę cykl specjalnych warsztatów.
Szkolenie jest bezpłatne; pieniądze na ten projekt Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie dostał z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Dzięki temu uda się zorganizować w sumie pięć warsztatów, po jednym spotkaniu od kwietnia do sierpnia. W każdym może wziąć udział po 20 osób.
Szkolenia są prowadzone w profesjonalnej pracowni, z kołowrotkami i zabytkowymi krosnami, która powstała w ośrodku w Korycinie. Uczestnicy warsztatów próbują swoich sił na krosnach, ale również poznają historię tkaniny dwuosnowowej w regionie czy symbolikę motywów we wzorach tkaniny.
"Tkaninę dwuosnowową trzeba chronić za wszelką cenę. Tkactwo, to zawód ginący, tkaczek w województwie podlaskim już praktycznie nie ma. Ostoją jest Janów (gmina w Podlaskiem, od ponad 20 lat odbywa się tam też konkurs na tkaninę dwuosnowową - PAP), ale też odbudowujemy tę tradycję w gminie Korycin" - powiedziała PAP szefowa tamtejszego ośrodka kultury Beata Matyskiel.
Warsztaty prowadzi m.in. pani Bernarda Rość, która w tkactwie dwuosnowowym ma ponad 30-letnie doświadczenie, przejęte po mamie i teściowej. Dzięki rocznemu stypendium resortu kultury mogła wykształcić swoją córkę, która zapewnia przejęcie tradycji.
Tkanina dwuosnowowa tkana jest z wełny na ręcznych krosnach. Składa się z dwóch warstw w różnych kolorach, które - w połączeniu - tworzą ornament. Na obu stronach uzyskiwany jest jednakowy wzór, ale w różnych kolorach. Obok drzew czy figur geometrycznych, głównych jej motywów, tka się także np. sceny z życia wiejskiego.
Matyskiel zwróciła uwagę, że tkanina dwuosnowowa zaczyna być modna za granicą. Choć stosunkowo droga, bo bardzo pracochłonna, motywami i wykonaniem wzbudziła zainteresowanie odbiorców z Chin. "Kupują wszystko co tkaczki wyprodukują i przerabiają u siebie na jakieś piękne, modne torebki. To jest podobno taki hit tego sezonu i płacą ludzie za to ogromne pieniądze" - dodała.
Warsztatów będzie w sumie pięć; w sobotnich bierze udział duża grupa osób zainteresowanych z Suchowoli, w maju będzie to grupa z Krynek. Chętni na kolejne warsztaty wciąż mogą się zgłaszać. (PAP)
rof/ eaw/