Ponad 190 osób z 10 krajów przyjechało do Krakowa na kongres Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej (IEF). Jej członkowie wspólnie modlą się, uczestniczą w warsztatach i – jak podkreślają organizatorzy spotkania – poznają duchowe bogactwo Polski.
"Jest rzeczą bardzo ważną, że Polska jest w Międzynarodowej Wspólnocie Ekumenicznej, której celem jest zgromadzenie ludzi wszystkich wyznań w celu osiągnięcia jedności. W porównaniu z rokiem 1995, gdy odbywał się kongres w Cieszynie, widzimy, że nastąpiło ogromne otwarcie w polskim Kościele, cały czas mamy spotkania z protestantami i prawosławnymi" – mówił w środę na konferencji prasowej prezydent IEF René Lefevre.
Przypomniał, że z Polski wywodził się Jan Paweł II, który bardzo przyczynił się do upadku muru berlińskiego, co z kolei pozwoliło przyjąć do Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej regiony zza żelaznej kurtyny.
René Lefevre podkreślił, że choć Międzynarodowa Wspólnota Ekumeniczna jest bardzo małą organizacją, to jednak jest ona bardzo otwarta na innych, szczególnie na ludzi "ubogich", zgodnie ze słowami papieża Franciszka, że Kościół musi wychodzić na peryferia. "Sprzeciwiamy się wszelkim formom populizmu, który prowadzi do wykluczania osób będących na marginesie. Chrześcijanie będący w naszej Wspólnocie powinni każdego dnia demonstrować otwarcie na tych wszystkich, którzy bywają wykluczani" – podkreślił Lefevre.
Wiceprezydent Regionu Polskiego Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej ks. Przemysław Kantyka podkreślił, że Wspólnota nie ma nic wspólnego z dialogiem międzyreligijnym, lecz działa na rzecz "odtworzenia widzialnej jedności" Kościołów chrześcijańskich.
"Chcemy doświadczyć wspólnoty, modlić się razem na tyle, na ile pozwalają nam przepisy każdego Kościoła w wymiarze liturgicznym i nieliturgicznym" – wyjaśnił. "Boleśnie odczuwamy podział chrześcijan wtedy, kiedy nie możemy razem przystąpić do jednego stołu eucharystycznego. Do takiej jedności właśnie dążymy: żeby wszyscy chrześcijanie mogli uczestniczyć w jednej komunii ciała i krwi Pana Jezusa" – dodał.
Podkreślił, że uczestnicy kongresu biorą udział w nabożeństwach sprawowanych przez duchownych różnych wyznań chrześcijańskie, zachowując przy tym dyscyplinę sakramentów, np. we wtorek nabożeństwo anglikańskie było sprawowane w kościele luterańskim, w środę wieczorem zaplanowano nieszpory prawosławne, a w czwartek nabożeństwo w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kongres zamknie w niedzielę wielojęzyczna msza św. pod przewodnictwem bpa Damiana Muskusa w bazylice Franciszkanów.
Temat przewodni spotkania w Krakowie to: "Miłość Chrystusa przynagla nas". "Rozważamy to zdanie św. Pawła w dwóch wymiarach: rozpatrujemy, na ile w Kościele potrzebna jest zmiana, a na ile ciągłość oraz w jaki sposób Kościół powinien odczytywać to przynaglenie Chrystusa, aby używając sformułowania Ojca Świętego Franciszka, +wychodzić na peryferia+" – mówił ks. Kantyka.
Patronami kongresu są związani z Krakowem święci: brat Albert Chmielowski i Jan Paweł II. "W ten sposób chcemy pokazać duchowy testament, jaki Kraków przekazuje światu oraz ekumenizmowi" – podkreślił prezydent Regionu Polskiego Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej Piotr Kopiec z KUL. "Chcemy pokazać gościnność Polski i piękno naszego chrześcijaństwa, które jest żywe i dynamiczne. Jak na razie nam się to udaje, goście kongresu podkreślają, że są pod wrażeniem, kiedy wchodzą do świątyni i widzą tam ludzi, którzy modlą się w dniu roboczym" – dodał.
Do Krakowa przyjechali członkowie Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej z: Czech, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii, Polski, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii. Uczestnicy kongresu wysłuchali dwóch wykładów, wokół których zorganizowano "grupy refleksji", biorą udział w warsztatach, m.in. biblijnych, teologicznych, na temat ikonografii oraz chrześcijańskiej muzyki i tańca. Odwiedzą także: katedrę na Wawelu, bazylikę Mariacką, sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i krakowski Kazimierz, gdzie zaplanowano wizytę w synagodze i w kościele Bożego Ciała.
Kongres zakończy się przyjęciem Deklaracji krakowskiej.
Międzynarodowa Wspólnota Ekumeniczna (IEF – International Ecumenical Fellowship) to stowarzyszenie chrześcijańskie założone w 1967 roku w Szwajcarii. Zrzesza około tysiąca osób. Zgodnie z Deklaracją fryburską, która jest aktem założycielskim organizacji, wspólnota "stara się służyć modlitwą, studiami i działaniem ruchowi dążącemu do widzialnej jedności Kościoła".
Wspólnota składa się z dziesięciu regionów europejskich oraz tzw. oddziału afrykańskiego, reprezentujących różne wyznania: katolicyzm, prawosławie, luteranizm, anglikanizm, wyznania reformowane i metodystów.
Kongresy o zasięgu regionalnym są organizowane co roku, a międzynarodowe co dwa lata. Polska po raz drugi jest gospodarzem tego wydarzenia. Poprzedni kongres IEF odbył się 24 lata temu w Cieszynie. Dwa lata temu było spotkanie w Wittenberdze, cztery lata temu w Pradze.(PAP)
Autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ joz/