Polska po 1989 roku

10.10.2017

W Krośnie powstają witraże dla rekonstruowanej w Sanoku XVIII-wiecznej synagogi z Połańca

Rekonstruowana XVIII-wieczna synagoga z Połańca w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. 2016 r. PAP/D. Delmanowicz Rekonstruowana XVIII-wieczna synagoga z Połańca w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. 2016 r. PAP/D. Delmanowicz

W Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie powstają witraże dla rekonstruowanej od ponad dwóch lat XVIII-wiecznej synagogi z Połańca. Budowla powstaje przy Rynku Galicyjskim w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Specjaliści z Krosna mają wykonać pięć witraży okiennych oraz szyby dla kilkunastu okien. "Rozpoczęte dwa miesiące temu prace planujemy zakończyć na początku przyszłego roku" - powiedział we wtorek PAP dyrektor operacyjny Centrum Dziedzictwa Szkła Stefan Dziadosz.

Przypomniał, że każde okno "było przeszklone archaicznymi szybami". "Stosowana do ich wytwarzania technologia znana była jeszcze na początku XIX wieku. Szkła dla synagogi z Połańca wytwarzano metodą ręczną. Było ono pofałdowane, z pęcherzykami powietrza i często zanieczyszczone. Korzystając z tej zapomnianej już technologii tworzymy takie same witraże" - zauważył Dziadosz.

W rekonstrukcji witraży pracownikom CDS pomaga zachowana dokumentacja, m.in. ich zdjęcia i rysunki. Witraże wykonuje współpracujący z krośnieńskim CDS plastyk Piotr Cieślik.

W sanockim skansenie synagoga rekonstruowana jest od ponad dwóch lat. Obecnie gotowa jest jej bryła. Aktualnie trwają pracę we wnętrzu rekonstruowanego obiektu. Odtwarzane są podłogi, stropy oraz zwierciadlane sklepienie synagogi.

Synagoga ma 22 m długości i 11 m szerokości. Istniała już w pierwszej połowie XVIII w. Wielokrotnie była remontowana; zniszczeniu uległa w czasie II wojny światowej.

Obiekt rekonstruowany jest na podstawie dokumentacji przekazanej przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz Zakład Architektury Polskiej Politechniki Warszawskiej. Synagoga budowana jest ze środków własnych muzeum. Rekonstruowana jest przy Rynku Galicyjskim w pobliżu kościoła katolickiego i cerkwi greckokatolickiej.

Replika Rynku z przełomu XIX/XX w. pokazuje jego funkcje społeczne, gospodarcze i kulturowe. Wokół wybrukowanego kocimi łbami, liczącego 5,5 tys. mkw. placu, stoi 29 drewnianych budynków.(PAP)

autor: Alfred Kyc

edytor: Agata Zbieg

kyc/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL