Unikalne dokumenty herbowe, wystawione przez przedstawicieli jednej z najbardziej rozpoznawalnych dynastii Europy - Burbonów znalazły się na wystawie otwartej w środę po południu w dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich - w Muzeum-Zamku w Łańcucie.
Ekspozycja „Rody panujące Europy. Burbonowie” jest trzecią z cyklu poświęconego wielkim rodom Starego Kontynentu. W minionych latach w dawnej rezydencji magnackiej w Łańcucie prezentowano dokumenty poświęcone Habsburgom i Windsorom.
„Trzecia edycja, podobnie jak poprzednie, jest wynikiem współpracy pomiędzy Muzeum-Zamkiem w Łańcucie i Instytutem Kultury Rycerskiej w Tarnowskich Górach, reprezentowanym przez dra Dariusza Woźnickiego, który tym razem udostępnił oryginalne dokumenty, sygnowane przez członków rodu Burbonów” – powiedziała PAP Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum-Zamku w Łańcucie.
Wśród pokazanych na wystawie dokumentów będzie można obejrzeć m.in.: opatrzony osobistym podpisem króla dokument nobilitacyjny dla Rogera de La Lande, kapitana Korpusu Artylerii Królewskiej, wystawiony w 1779 roku, za panowania króla Ludwika XVI Burbona; brewiarz z 1745 r. z którego korzystał król Ludwik XV; pozłacaną i ilustrowaną sześcioma rycinami książeczkę modlitewną z 1814 r. „Liturgia godzin” dedykowaną Marii Teresie Charlotcie Burbon.
„Księżnej d’Angouleme, która była królową Francji zaledwie przez 20 minut. Jej mąż Ludwik XIX abdykował po 20 minutach od momentu, gdy został królem” – przypomniała Garbulińska-Charchut.
Na wystawie pokazany zostanie też herbarz Johanna Siebmachera z 1605 r. zawierający m.in. herby poszczególnych władców Europy oraz publikacja będąca zbiorem „pobożnych ćwiczeń przed przyjęciem Komunii Świętej”. Garbulińska-Charchut wyjaśniła, że jest to zbiór ćwiczeń duchowych na siedem dni. „Dzieło zostało oparte na lekturze i analizie Pisma Świętego” – dodała.
Wystawa dla zwiedzających dostępna będzie od czwartku 27 czerwca do 26 lipca 2019 r.(PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ itm/