Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do podzielnia się wspomnieniami o mieście. Akcja - "Łodzianie o sobie i mieście – żywa kronika Łodzi w WBP" zorganizowana została z okazji 595. rocznicy urodzin miasta. Na wspomnienia pracownicy biblioteki czekają do 29 lipca.
Jak wyjaśnia Ewa Baranowska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (WBP) wspomnienia świadków życia miasta i jego społeczności, czy też opowieści o prywatnych przeżyciach łodzian, stanowią bardzo ważne źródło informacji, a ich wartość dokumentalna z biegiem czasu będzie wzrastać.
W akcji mogą brać udział łodzianie, jak i osoby, które w Łodzi nie mieszkają, ale ich losy na jakimś etapie życia splotły się z tym miastem. Celami akcji są: zachęcenie mieszkańców miasta do dzielenia się wspomnieniami na temat Łodzi oraz ich upublicznienie.
"Akcja adresowana jest do osób pełnoletnich. Serdecznie zachęcamy do przekazywania wspomnień, osobiście lub mailowo, napisanych odręcznie lub na komputerze. Na teksty, o dowolnej długości, od kilku, kilkunastu zdań, do kilku, kilkunastu stron czekamy do 29 lipca 2018 r." - informuje Jolanta Zwierzyńska z WBP i dodaje, że "przekazane okruchy pamięci łodzian będą żywą kroniką miasta".
Wspomnienia, spełniające zasady regulaminu akcji, zostaną upublicznione na stronie internetowej Biblioteki i w wersji drukowanej. Jej organizatorzy podkreślają, że przekazany tekst nie może naruszać prawa ani dóbr osobistych osób trzecich i ogólnie przyjętych norm obyczajowych. Nie może też zawierać treści obscenicznych i powszechnie uznawanych za obraźliwe lub wulgarne.
Szczegóły dotyczące akcji "Łodzianie o sobie i mieście" można znaleźć na stronie biblioteki www.wbp.lodz.pl.
Prawa miejskie Łodzi nadał 29 lipca 1453 roku w Przedborzu nad Pilicą król Władysław Jagiełło. Wraz z nimi Łódź otrzymała pozwolenie na organizowanie targów. Obecnie - według informacji GUS - Łódź jest trzecim miastem w kraju pod względem liczby ludności. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ pat/