Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych wzięli udział w poniedziałkowych obchodach Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Lublinie, podczas których biało-czerwone flagi uroczyście wciągnięto na maszty przed najważniejszymi urzędami w mieście.
Poniedziałkowe obchody rozpoczęły się od wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych członkom opozycji antykomunistycznej, osobom represjonowanym z powodów politycznych oraz działaczom związków kombatanckich i związków zawodowych w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.
Następnie uczestnicy uroczystości udali się przed gmach urzędu, gdzie nastąpiło przekazanie flagi RP pocztowi flagowemu oraz wciągnięcie jej na szczyt masztu przy dźwiękach hymnu państwowego z udziałem posła PiS Sylwestra Tułajewa, konsula generalnego Ukrainy w Lublinie Artema Valaha, władz wojewódzkich, miejskich, przedstawicieli wojska i służb.
Podczas uroczystości wojewoda lubelski Lech Sprawka powiedział, że biało-czerwona flaga jest jednym z trzech najważniejszych, obok godła i hymnu, symboli narodowych i państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, a także jest elementem kodu kulturowego, który zapewnia tożsamość i sprawia, że działalność dla dobra wspólnego jest naczelną zasadą wszystkich obywateli.
Po obchodach przed urzędem wojewódzkim flagi uroczyście wciągnięto na maszty na gmachach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego i Urzędu Miasta Lublin.
Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie dr Robert Derewenda zapytany przez dziennikarzy o znaczenie flagi narodowej w historii Polski odpowiedział, że w czasach PRL komuniści wieszali flagę biało-czerwoną obok czerwonej.
„Bardzo często, zwłaszcza w tych pierwszych latach powojennych, czerwona flaga dominowała, a biało-czerwona miała pokazywać tylko pewną autonomię w ramach demoludów, które stworzono w Europie Środkowo-Wschodniej” - wyjaśnił.
„Polacy nie pozwolili na deprecjonowanie polskiej flagi i kiedy dochodziło do wystąpień narodowych, czy to w 1956r. w Poznaniu, czy to w ’76, ’80, czy wreszcie, kiedy Solidarność walczyła o prawa, wtedy towarzyszyła nam biało-czerwona” - stwierdził Derewenda.
Z okazji obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w poniedziałek o godz. 20 fasada Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zostanie rozświetlona narodowymi barwami. Natomiast we wtorek na budynku będzie wyświetlana okolicznościowa prezentacja.
Obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku; dzień ten jest też świętem Polonii i Polaków za granicą. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ ok/