W Małopolsce powstanie kolejny odcinek Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. List intencyjny w tej sprawie podpisali w piątek: marszałek województwa Witold Kozłowski, wicemarszałek Tomasz Urynowicz i o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów – podaje Urząd Marszałkowski.
Pierwszy fragment szlaku powstaje na terenie województwa śląskiego. Jego centralnym punktem będzie sanktuarium na Jasnej Górze. Kolejny odcinek szlaku będzie w Małopolsce, a jego najważniejszym miejscem będzie klasztor i bazylika na Skałce wraz z Kryptą Zasłużonych Polaków, a także zabudowania klasztorne z kościołem pw. Matki Bożej Częstochowskiej na Bachledówce w Czerwiennem.
Najważniejszym miejscem szlaku w Małopolsce będzie klasztor i bazylika na Skałce wraz z Kryptą Zasłużonych Polaków, a także zabudowania klasztorne z kościołem pw. Matki Bożej Częstochowskiej na Bachledówce w Czerwiennem.
Szlak ma służyć prezentacji duchowości paulińskiej oraz architektury i dziedzictwa kulturowego tego zakonu.
"Europejski Szlak Dziedzictwa Kulturowego Paulinów jest kolejnym przykładem współpracy pomiędzy Małopolską i Śląskiem. Doskonale są nam znane wcześniejsze przedsięwzięcia, chociażby Juromania – Święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a także inne działania mające na celu rozwój turystyczny obszaru Jury, który leży na pograniczu naszych dwóch województw" - mówił w piątek marszałek Małopolski Witold Kozłowski.
Jak podkreślił, szlak Paulinów ma szansę przyczynić się do rozwoju Makroregionu Polski Południowej tworzonego przez województwa małopolskie i śląskie i stanowić odpowiedź na wyzwania, jakie stawia konieczność odbudowy turystyki przeżywającej załamanie w wyniku pandemii COVID-19.
Szlak obejmował będzie trasy piesze, rowerowe i samochodowe z opisami obiektów i miejsc, kwerendą historyczną oraz praktyczną platformą informacyjną.
Paulini są obecni w Polsce od 1382 r. Pierwszy ich klasztor powstał w Częstochowie na wzgórzu jasnogórskim. Obecnie w naszym kraju znajdują się 23 paulińskie klasztory i domy zakonne, z 70 na całym świecie.
"Szlak Paulinów stanowić będzie nową ofertę turystyczną, która doskonale wpisuje się w obecne trendy turystyczne. W wyniku pandemii COVID-19 uległy one znaczącej zmianie. Wzrosło zapotrzebowanie na aktywne formy wypoczynku, takie jak wędrowanie czy rower, autentyczność, slow, eko, czas by pobyć samemu ze sobą, kontemplację na łonie natury" - podkreślił wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz.
Paulini są obecni w Polsce od 1382 r. Pierwszy ich klasztor powstał w Częstochowie na wzgórzu jasnogórskim. Obecnie w naszym kraju znajdują się 23 paulińskie klasztory i domy zakonne, z 70 na całym świecie. (PAP)
wos/ mk/