Kultura i sztuka po 1989 roku

03.08.2018

W Mrągowie koncerty muzyki inspirowanej kulturą tradycyjną i ludową

Koncerty tzw. muzyki hybrydowej, inspirowanej dziedzictwem kulturowym obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej, odbędą się w Mrągowie na Mazurach. W piątek będzie to Festiwal Hybryda Kultur, a w sobotę piąta edycja Projektu Arboretum „Drewniane Gody”.

Istotą muzyki hybrydowej jest - według jej twórców - łączenie w jednym utworze różnych, często odmiennych nurtów muzycznych, tak by tworzyły spójną całość. "Pozornie proste ludowe nuty, wkomponowane zostaną w hybrydowe aranżacje sięgające po współczesne środki wyrazu, m.in.: jazz, etno, rock, poezję śpiewaną, muzykę elektroniczną czy klasyczną" - zapowiedzieli organizatorzy.

W piątek o godz. 19 w amfiteatrze nad jeziorem Czos wystąpią uczestnicy organizowanego po raz pierwszy Festiwalu Hybryda Kultur; Karolina Skrzyńska z zespołem, polsko-ukraiński zespół wokalny Dziczka i grający world music zespół Dikanda. Koncert poprowadzi polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz.

Jak zapowiedzieli organizatorzy, impreza ma promować artystów, dla których inspiracją jest kultura tradycyjna i ludowa, a wraz z dziedzictwem muzycznym dawnej wsi chcą rozwijać nowe gatunki, formy i style muzyki współczesnej. Ma być to również przegląd twórców rekonstruujących oryginalne brzmienia muzyki korzeni i zapomniane gwary.

W sobotę w mrągowskim amfiteatrze odbędzie się natomiast koncert muzyki hybrydowej w ramach Projektu Arboretum "Drewniane Gody". Będzie to piąta edycja tej imprezy, inspirowanej muzyką źródeł i spuścizną kulturową obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej.

Na repertuar tegorocznego koncertu składają się współczesne multiinstrumentalne aranżacje pieśni tradycyjnych oraz autorskie kompozycje współczesne. Muzyce towarzyszyć będą opowieści obrazujące życie mieszkańców dawnej wsi. Ma być to "swoista podróż przez zaginiony świat pieśni dawnych Mazur, Warmii, Kurpiów, Suwalszczyzny, Podola i Polesia".

Mrągowski koncert jest częścią międzynarodowej trasy - w maju Projekt Arboretum miał premierę we Lwowie podczas International Jazz Festival "Flugery Lvova", a w grudniu zostanie zaprezentowany na PolArt Festival w Brisbane w Australii.

Sobotni koncert w amfiteatrze nad jez. Czos zacznie się o godz. 19. Po koncercie zaplanowano potańcówkę ludową, którą poprowadzi kapela Janusz Prusinowski Kompania. Natomiast o godz. 15 na molo miejskim odbędą się warsztaty tańca ludowego.

Projekt Arboretum to drugi, po Koncercie Niepodległości, autorski spektakl współtworzony przez Olę Turkiewicz i Jacka "Wiejskiego" Górskiego, który jest producentem, scenarzystą i reżyserem obu tych wydarzeń.

Organizatorami mrągowskich koncertów w ramach Projektu Arboretum są: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej i Urząd Miasta Mrągowa. Wstęp na te imprezy jest bezpłatny. Patronat honorowy objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a Polska Agencja Prasowa jest jednym z patronów medialnych. (PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL