W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi rozpoczęła się wystawa 17. Międzynarodowego Triennale Tkaniny – jednej z najstarszych i najważniejszych na świecie prezentacji zjawisk związanych ze współczesną tkaniną artystyczną. Triennale jest organizowane w Łodzi od 1975 r.
"Już po raz 17. mamy okazję uczestniczyć w Międzynarodowym Triennale Tkaniny, jednym z najważniejszych przeglądów artystycznych, którego gospodarzem, niezmiennie od 1975 roku jest Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Bez wątpienia jest to wydarzenie prestiżowe, które promuje tkaninę artystyczną i umacnia jej pozycję w świecie sztuki współczesnej. Jego prekursorem była Krystyna Kondratiuk, założycielka i pierwsza dyrektor Muzeum. To właśnie dzięki jej staraniom dzisiejsza formuła triennale przyciąga miłośników tkaniny z całego świata" - napisał w liście odczytanym podczas sobotniego wernisażu wystawy wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Międzynarodowe Triennale Tkaniny to jedna z najstarszych i najważniejszych na świecie prezentacji zjawisk związanych ze współczesną tkaniną artystyczną. Odbywa się cyklicznie co 3 lata, przyciągając do Łodzi artystów i miłośników tkaniny artystycznej ze wszystkich kontynentów. Jak zaznaczyła dyrektor Muzeum Włókiennictwa Aneta Dalbiak, tegoroczna wystawa ma charakter jubileuszowy - imprezę o zasięgu międzynarodowym poprzedził bowiem w 1972 r. pierwszy tego typu przegląd sztuki włókna, jednak o zasięgu krajowym.
"Dzięki staraniom Krystyny Kondratiuk powstało wydarzenie, które miało promować tkaninę artystyczną i umacniać jej pozycję w świecie sztuki współczesnej. teraz do tej półwiecznej historii dopisujemy kolejny rozdział - podkreśliła Dalbiak.
Na wystawie prezentowane są 54 prace wyłonione przez międzynarodowe jury spośród niemal pół tysiąca zgłoszeń nadesłanych z całego świata. Tematem przewodnim jest "Stan splątany". Zwrot ten został zapożyczony z fizyki kwantowej, może jednak metaforycznie opisywać wiele zjawisk i problemów, które nas otaczają. Stan splątany oznacza sytuację, kiedy dwie cząstki elementarne są połączone tak, że niezależnie od dzielących ich odległości zmiana w jednej natychmiast wywołuje zmianę w drugiej.
"Żyjemy w sieci globalnych powiązań, ekosystemów, jesteśmy splątani wieloma zależnościami na wielu poziomach. To także pewien charakter tkaniny, która czerpiąc z przeszłości, reinterpretuje ją i jest platformą wielopokoleniowego porozumienia, związanego z przekazywaniem sobie tajników warsztatowych, pewnych tradycji. Tkanina również może być metaforycznym stanem splątania" - wyjaśniła kuratorka 17 MTT Marta Kowalewska.
Kowalewska zachęcała widzów do zapoznania się z różnorodnością prac, reprezentowaną zarówno w warstwie formalnej, jak i znaczeniowej. Wśród pokazywanych na trzech piętrach Muzeum prac są dzieła nawiązujące do klasycznych, tradycyjnych technik gobelinu czy haftu, jak również instalacje stanowiące przykład odważnego eksperymentowania z tkaniną. Odbiorca ma szansę zetknąć się z różnymi warsztatami i technikami, bogactwem materiałów użytych przez artystów i ich odmiennymi punktami widzenia, wynikającymi z różnic geograficznych i kulturowych.
"Triennale niezmiennie od 50 lat stanowi miejsce do dyskusji na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości tkaniny artystycznej. Wydarzenia ostatnich trzech lat sprawiły, że zaczęliśmy bardziej doceniać to, co lokalne, bliskie ciału, intymne. Tkanina, jako rzecz bardzo intymna i zawierająca w sobie wiele znaczeń, stanowiła przy tym niezastąpione medium w rękach artystów" - zaznaczyła kuratorka.
Wystawę będzie można oglądać do 15 kwietnia 2023 roku. Głównej prezentacji Triennale towarzyszyć będą wykłady i oprowadzania kuratorskie, a także warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych.
Wydarzeniem od lat związanym z Triennale jest Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, będąca przeglądem zjawisk na polu rodzimej twórczości. Tegoroczna wystawa pod tytułem "Zmęczenie materiału", której kuratorem jest Jakub Gawkowski, zaprezentuje około 30 prac 19 artystów.
W ramach 17 MTT odbędzie się także 4. Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych YTAT – przygotowana we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi prezentacja osiągnięć studentów polskich i zagranicznych szkół artystycznych. Oprócz wystawy, którą będzie można oglądać w przestrzeniach Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, odbędzie się także międzynarodowa konferencja poświęcona medium tkaniny zarówno w ujęciu artystycznym, jak i projektowym.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ pat/