Muzeum Ziemi Wschowskiej we Wschowie (Lubuskie) przygotowuje nową wystawę czasową poświęconą jednemu z najbardziej niezwykłych i popularnych okresów w dziejach sztuki – secesji. Wernisaż odbędzie się 6 maja – poinformowała Emilia Liberacka z Muzeum Ziemi Wschowskiej.
Na wystawie zostaną zaprezentowane unikatowe zbiory z prywatnej kolekcji, która zawiera obiekty będące często jedynymi w całej Polsce. Na ekspozycji znajdą się zabytki wykonane z cyny, porcelany oraz tkaniny z przełomu XIX i XX wieku; wśród nich dzieła pochodzące z Francji, Austrii oraz Niemiec, zachowane w bardzo dobrym stanie.
Jak przekazała Liberacka, do najcenniejszych należą prace rzeźbiarskie autorstwa Georgesa Charlesa Coudreya, wybitnego francuskiego rzeźbiarza, ucznia Thomasa i Allouarda.
Ponadto, będzie można obejrzeć wyroby porcelanowe z fabryki Bernarda Blocha oraz Ernsta Wahlisa, znanych wytwórców porcelany i ceramiki z końca XIX wieku. Nie zabraknie również prac Pablo Rignala i Johanna Marescha, a perełką wystawy będą autentyczne ubiory pań z przełomu wieku XIX i XX.
Wernisaż wystawy zaplanowano na piątek, o godz. 18. O eksponatach opowie Apoloniusz Fic, właściciel wielu wyjątkowych i rzadko spotykanych dzieł, które zostaną zaprezentowane na wystawie.
Ekspozycja będzie czynna od 7 maja do 15 września w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ pat/