Historycy, pisarze i dziennikarze wezmą udział w Festiwalu Historii Alternatywnej, który odbędzie się w najbliższą sobotę w Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu. Spotkanie ma być okazją do rozważań na temat innego niż rzeczywisty przebiegu wydarzeń w najnowszych dziejach Polski.
Festiwal jest przedsięwzięciem Stowarzyszenia Pokolenie z Katowic oraz Towarzystwa Poszukiwań Historycznych, a jego dyrektorem literackim jest znany pisarz Andrzej Pilipiuk.
„Podczas Festiwalu na specjalnie zorganizowanych panelach dyskusyjnych z udziałem historyków, pisarzy i dziennikarzy będziemy rozważać wiele alternatywnych wersji historii naszego kraju. Z pełnym szacunkiem dla prawdziwej historii festiwal ma być zabawą intelektualną skłaniającą uczestników do głębszej refleksji nad losami ojczyzny w XX wieku” - poinformowali przedstawiciele katowickiego oddziału IPN, który objął festiwal honorowym patronatem.
Podczas spotkania zaplanowano premierę książki Pilipiuka pt. „Przeszłość dla przyszłości”, swoisty podręcznik przedstawiający alternatywną wersję wydarzeń sprzed II wojny światowej i przebiegu samej wojny, a także pokaz filmu „Operacja Ząb Tygrysa" w reż. Bartosza Paducha, który jest ekranizacją fragmentu książki Pilipiuka. Film jest zainspirowany autentycznymi dokumentami historycznymi, na podstawie których planowano atak Wojska Polskiego na niemiecką wtedy kopalnię Guido w Hindenburgu (obecnie Zabrze).
Organizatorzy przewidują odrębne prelekcje oraz kilka paneli dyskusyjnych. Jeden z nich będzie dotyczył współpracy polsko-węgierskiej w trakcie II wojny światowej. W czasie festiwalu odbędą się także inne wydarzenia towarzyszące, m.in. spotkania autorskie, kiermasz książek i wystawa plakatów.
Na festiwalu zagrają zespoły Hungarica i Pozytywka oraz Przemysław Majewski i Bartłomiej Kurowski. Węgierski zespół zaśpiewa polskie patriotyczne piosenki w nowych aranżacjach.
Na potrzeby festiwalu został zrealizowany teledysk w reż. Przemysława Majewskiego do utworu pt "Co by było gdyby. 1939". Klip w zamyśle ma za zadanie promować Festiwal Historii Alternatywnej w Zabrzu oraz skłonić do refleksji jak mogłyby potoczyć się losy Polski gdyby dało się przeprowadzić udaną kontrofensywę we wrześniu 1939 r.
Dyrektor literacki Festiwalu Andrzej Pilipiuk jest autorem blisko 50 książek, m.in. cyklu Jakubie Wędrowyczu i 19 tomów kontynuacji przygód Pana Samochodzika, napisanych pod pseudonimem Tomasz Olszakowski.
Partnerami Festiwalu są Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu oraz Teatr Miejski w Zabrzu.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/aszw/