I Festiwal Jaćwieski odbędzie się w niedzielę po południu w Klasztorze Kamedulskim w Wigrach (Podlaskie). „Jaćwingowie – nieznani Wikingowie z Suwalszczyzny” – to hasło przewodnie wydarzenia.
I Festiwal Jaćwieski ma na celu promocję historii i kultury Jaćwingów oraz regionu suwalskiego, a także integrację lokalnej społeczności oraz zainteresowanie Jaćwingami turystów z różnych części Polski, Europy i świata.
„Do udziału w wydarzeniu zapraszamy dzieci i młodzież wraz z rodzinami oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z opiekunami. Chcemy, aby w przestrzeni festiwalowej całe rodziny i społeczności mogły wspólnie spędzić niezapomniany czas, który stanie się doskonałą okazją do wzmacniania relacji i rozwijania ich kompetencji” – powiedziała PAP pełnomocnik premiera ds. GovTech oraz pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej Justyna Orłowska.
Tematem przewodnim festiwalu będzie próba wzmocnienia poczucia jedności mieszkańców poprzez popularyzację wiedzy o regionie i promowanie dziedzictwa kulturowego. Wydarzenie będzie okazją do zapoznania się z bogatym dziedzictwem Suwalszczyzny oraz przybliżenia historii Jaćwingów.
Podczas wydarzenia uczestnicy wezmą udział w bezpłatnych warsztatach i pokazach, które przybliżą im kulturę i historię Jaćwingów. Przybyli goście będą mogli posłuchać wykładów skupiających się na historii tzw. polskich Wikingów i ich wpływie na rozwój regionu suwalskiego. Organizowane warsztaty pozwolą na naukę tradycyjnych jaćwieskich technik rękodzielniczych.
Organizatorzy planują połączenie historii z technologią. Ekipa edukatorów Mobilnych Laboratoriów Przyszłości przy pomocy nowoczesnych technologii zaprezentuje przedmioty związane z Jaćwingami, które po procesie trójwymiarowego skanningu zostały wydrukowane na drukarkach 3D.
Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć m.in. wioskę wojowników, warsztat kowala, zbrojownię i pokazy walk. Spróbują również regionalnych potraw.
Festiwal organizowany jest przez Centrum Govtech w ramach cyklu Via Culturalia i objęty został patronatem Europy Karpat.(PAP)
Autor: Jacek Buraczewski
bur/ dki/