Msza św., modlitwa w intencji przemiany Europy oraz dyskusje panelowe znalazły się w programie II Europejskiego Festiwalu Schumana, który w niedzielę odbędzie się w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej.
Tegoroczny festiwal przebiegnie pod hasłem "Idźmy kształtować Europę pod sztandarem Sługi Bożego Roberta Schumana".
Jak poinformowało PAP Biuro Prasowe Fundacji Schumana, obchody rozpocznie sesja panelowa. Wśród zaplanowanych tematów są m.in. rola kapitału Polonii w promocji i rozwoju Polski oraz tworzeniu relacji z narodami Europy i świata według idei Roberta Schumana, troska o środowisko i życie człowieka w świetle encykliki papieża Franciszka "Laudato Si", budowa wspólnoty narodów Trójmorza oraz programy "Wigilia bez granic" i "Wielkanoc bez granic" jako praktyczne metody budowania relacji według Roberta Schumana.
W południe odprawiona zostanie msza św., po której nastąpi oficjalne otwarcie festiwalu i sesja plenarna. Po południu przewidziana jest "Wielka modlitwa bez granic", czyli modlitwa wstawiennicza "w intencji przemiany Europy", którą poprowadzi zespół muzyczny "Powołani by wielbić" oraz "Fundacja 24/7". Festiwal zakończy odczytanie "Wezwania o powrót Europy do chrześcijańskich korzeni".
Pierwszy Europejski Festiwal Schumana odbył się 13 maja 2017 r. w Świątyni Opatrzności Bożej. Celem była promocja myśli Roberta Schumana, jednego z pomysłodawców integracji europejskiej, którego proces beatyfikacyjny Kościół katolicki rozpoczął 14 maja 2004 r. Festiwal zorganizowały Instytut Myśli Schumana i Grupa Schumana, a patronat honorowy objął metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Robert Schuman (1886-1963) był ministrem spraw zagranicznych Francji i twórcą powojennego planu pojednania między Francją i Niemcami. W przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. zaproponował utworzenie ponadnarodowej instytucji europejskiej, sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia Europejską Wspólnotę Węgla i Stali podpisano rok później w Paryżu. W rocznicę ogłoszenia planu Schumana 9 maja każdego roku obchodzi się Dzień Europy.(PAP)
autorka: Iwona Żurek
iżu/ wus/