Spacer po wybranych obiektach kopalni Wujek z uczestnikami pamiętnych wydarzeń w grudniu 1981 r., zwiedzane wystawy stałej i gry historyczne, to wybrane atrakcje Nocy Muzeów w działającym przy kopalni Śląskim Centrum Wolności i Solidarności (ŚCWiS).
Jak przekazał Sylwester Strzałowski z ŚCWiS, pierwsi odwiedzający zjawili się w murach Centrum jeszcze przed 15, czyli przed oficjalnym rozpoczęciem Nocy Muzeów, byli zainteresowani m.in. grami historycznymi, a zwłaszcza figurkową rekonstrukcją bitwy pod Konotopem.
"Dużym zainteresowaniem cieszy się zarówno sama wystawa stała opowiadająca o walce o wolność w czasach PRL, dziś udostępniona do zwiedzania za darmo, jak i wszystkie inne atrakcje, przygotowane na ten wieczór. Oprócz gier historycznych, odbywają się także m.in. warsztaty kreatywne, podczas których młodsi i starsi robią np. pieczątki niczym podziemni drukarze w latach stanu wojennego, a także wykonują imitacje pozłacanych medali upamiętniających górników zastrzelonych przez ZOMO podczas pacyfikacji kopalni Wujek 16 grudnia 1981 roku" - relacjonował Strzałkowski.
Goście ŚCWiS mają w sobotę wyjątkową okazję przejścia w grupach po wybranych obiektach kopalni Wujek, po których oprowadzają świadkowie historii - uczestnicy pamiętnego strajku w pierwszych dniach stanu wojennego, zakończonego krwawą pacyfikacją.
Na zakończenie Nocy Muzeów w ŚCWiS odbędą się dwa widowiska: multimedialny pokaz historyczny na jednej ze ścian kopalnianych budynków oraz spektakl "Teatr domowy stanu wojennego" w wykonaniu uczniów i absolwentów chorzowskiego LO im. Juliusza Słowackiego. Drzwi Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności będą otwarte w Noc Muzeów do 22.
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności mieści się w dawnym magazynie odzieżowym kopalni Wujek, w której 16 grudnia 1981 r. członkowie plutonu specjalnego ZOMO strzelali do strajkujących górników, zabijając dziewięciu z nich. Przedmiotem działalności Centrum jest zachowywanie i upowszechnianie wiedzy o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, działalności ruchów opozycyjnych w okresie do 1989 r. i wydarzeniach związanych z pacyfikacją strajków na obszarze obecnego woj. śląskiego oraz o utworzeniu i działalności NSZZ "Solidarność".
Przykopalniane muzeum powstało w 2008 r. Przed rozbudową, zakończoną pod koniec 2021 r., składało się z trzech sal wystawowych, w których ukazana była m.in. historia kopalni z makietą odwzorowującą teren kopalni oraz przebieg działań sił milicyjno-wojskowych podczas pacyfikacji zakładu. Po muzeum od lat oprowadzają górnicy, którzy brali udział w historycznym strajku.
Po przebudowie ŚCWiS znacząco powiększyło się, obejmując dwa kolejne poziomy. Ekspozycja mieści się nie tylko – jak wcześniej – na parterze, ale też na podniesionym poddaszu i w podziemiach. Wystawa prezentuje historię PRL-u - przede wszystkim działalność opozycji demokratycznej, m.in. powstanie NSZZ Solidarność, wizyty Jana Pawła II, strajki, stan wojenny, pacyfikację Wujka i jej efekty oraz przebieg sądowych procesów, w których sądzeni byli sprawcy tej zbrodni.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ pat/