Od wtorku otworzono dla zwiedzających Muzeum Warmii i Mazur. Z tej okazji dyrektor placówki zaprezentował renesansową kratę zabezpieczającą wejście do zamkowego dziedzińca, którą w ostatnim czasie poddano renowacji.
Wraz z konserwacją kraty zabezpieczającej wejście na zamkowy krużganek odnowiono także sam krużganek. Dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Piotr Żuchowski poinformował we wtorek na konferencji prasowej, że prace te, których koszt wyniósł ok. 140 tys. zł, w całości został sfinansowany ze środków samorządu województwa.
Żuchowski poinformował, że według jego ustaleń, krata, która w ostatnim czasie poddano konserwacji pochodzi z kościoła św. Mikołaja we Fromborku i została wykonana w XVI w. przez gdańskich mistrzów kowalstwa. Przez lata prawdopodobnie chroniła wejście do jednej z kaplic w świątyni, a po wojnie została przewieziona na olsztyński zamek. Jej zwieńczenie ozdabiają maszkarony, które w ocenie Żuchowskiego wzorowane są na wzornictwie niderlandzkim.
Od wtorku, zgodnie z ostatnimi decyzjami rządu dotyczącymi pandemii, Muzeum Warmii i Mazur zostało otwarte dla zwiedzających. Żuchowski zapewnił, że wszystkie placówki muzealne w regionie wchodzące w skład Muzeum Warmii i Mazur są dobrze przygotowane pod względem chronienia zdrowia zarówno pracowników, jak i zwiedzających. "W poprzednich miesiącach nie było u nas ani jednego przypadku zakażenia pracowników na skutek kontaktu z odwiedzającymi" - powiedział Żuchowski.
Dyrektor Muzeum Warmii i Mazur powiedział, że jest duże zainteresowanie ze strony odwiedzających. "Ludzie są spragnieni kontaktu z kulturą, z zabytkami. Odbieramy mnóstwo telefonów dotyczących tego, w jakim systemie i kiedy można nas odwiedzać" - powiedział Żuchowski. (PAP)
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska
jwo/ dki/