Pod hasłem „Kościół jest siłą tego narodu” od piątku do soboty potrwa XI Konwencja Stanowa Rycerzy Kolumba w Licheniu. W dorocznym spotkaniu weźmie udział kilkuset delegatów Rycerzy Kolumba z całej Polski – poinformowano na konferencji prasowej inaugurującej wydarzenie.
Spotkanie ma na celu podsumowanie tego, co zostało uczynione przez ostatni rok i nakreślenie planów działań na rok następny – poinformował na piątkowej konferencji prasowej delegat stanowy Rycerzy Kolumba Krzysztof Zuba.
Zaznaczył, że hasłem XI konwencji są słowa kard. Stefana Wyszyńskiego "Kościół jest siłą tego narodu".
Zuba przypomniał, że w piątek o godz. 17.00 w bazylice w Licheniu rozpocznie się msza św. inaugurująca konwencję, której przewodniczyć będzie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Po mszy św. odbędzie się spotkanie Rycerzy Kolumba z księżmi biskupami i zaproszonymi gośćmi.
Dodał, że dalsza część konwencji odbędzie się w sobotę i to wówczas przyznane zostaną nagrody Rycerzy Kolumba w czterech kategoriach: wiara, społeczność, rodzina i życie. "Również spośród rodzin rycerskich zostanie wybrana i nagrodzona rodzina, która może służyć jako wzór dla innych" – podkreślił Zuba.
Były delegat stanowy Rycerzy Kolumba Tomasz Wawrzkowicz przypomniał sylwetkę beatyfikowanego 31 października 2020 r. w katedrze Świętego Józefa w Hartford w USA założyciela rycerzy ks. Michaela McGivneya.
"Nie byłoby Rycerzy Kolumba – największej na świecie organizacji katolickich mężczyzn – gdyby nie ks. McGivney, który 135 lat temu podjął męską decyzję – zebrał wokół siebie kilkunastu mężczyzn i powiedział: panowie, musimy coś robić dla ludzi, musimy coś robić dla potrzebujących" – podkreślił.
Przypominał cud, który papież Franciszek uznał za dokonany za wstawiennictwem bł. ks. McGivneya, uzdrowienia nienarodzonego dziecka Daniela i Michelle Schachle, które cierpiało na śmiertelny obrzęk. Jak wyjaśnił, rodzice po postawieniu tej diagnozy modlili się za wstawiennictwem bł. ks. McGivneya i po powtórzeniu badań okazało się, że choroba ustąpiła.
"Ten cud może świadczyć o tym, że życie jest na pierwszym miejscu, bo jest to cud +pro life+" – ocenił.
Kapelan Rycerzy Kolumba Wiesław Lenartowicz przypomniał, że przez ostatni rok rycerze działali w warunkach pandemii. "Rycerze Kolumba spełniać się mają przede wszystkim w czasie kryzysu, bo wtedy jest największa potrzeba ich działalności" – zaznaczył.
Podkreślił, że Rycerze Kolumba od początku epidemii podjęli aktywność na rzecz potrzebujących m.in. uruchomili telefony zaufania, stworzyli służby, które docierały do ludzi niewychodzących z domu z obawy przed zakażeniem koronawirusem, pomagali parafiom w organizacji transmisji liturgii, by osoby pozostające w domu mogły w ten sposób uczestniczyć w mszy św. Dodał, że rycerze będący szafarzami Najświętszego Sakramentu docierali z komunią św. do osób chorych.
Dyrektor ds. rozwoju międzynarodowego Rycerzy Kolumba Szymon Czyszek poinformował, że Rycerze są obecni m.in. w USA, Kanadzie, na Filipinach, a od kilkunastu lat także w Polsce.
"W ostatnim roku Rycerze Kolumba przekazali ponad 187 mln dolarów na cele charytatywne i przepracowali ponad 77 mln godzin na rzecz osób potrzebujących w lokalnych społecznościach" – zaznaczył.
Według Czyszka rycerze zaangażowali się m.in. na rzecz wsparcia prześladowanych chrześcijan w Iraku i Syrii poprzez akcję informowania o prześladowaniach, a także pomoc w odbudowie zniszczonych miast w tym regionie. Dodał, że rycerze wsparli także walkę z COVID-19 w Brazylii i w Peru poprzez pomoc w zorganizowaniu dostaw tlenu do tamtejszych szpitali.
"W czasie kiedy pandemia odejdzie, zadanie, które przed nami stoi, polega na odbudowie i odnowieniu parafii. Wszyscy widzimy, jakie są efekty pandemii w życiu sakramentalnym w parafiach i jako Rycerze Kolumba czujemy się wezwani do tego, by pracować bardzo blisko z księżmi, z biskupami, żeby zastanowić się, w jaki sposób zaprosić i zachęcić parafian do tego, żeby wrócili do parafii" – zaznaczył.
Rycerze Kolumba to organizacja zrzeszająca katolickich mężczyzn, założona w 1882 r. przez bł. ks. Michaela McGivneya. Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą ponad 6 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Krajowym duszpasterzem Rycerzy Kolumba jest metropolita częstochowski abp Wacław Depo. (PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ joz/