Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP obchodził będzie 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wspominając jednocześnie setną rocznicę śmierci założycielki mariawityzmu św. Marii Franciszki Kozłowskiej (1862–1921). Główne uroczystości odbędą się w Płocku.
W ramach obchodów w płockiej świątyni Miłosierdzia i Miłości odprawiona zostanie m.in. uroczysta suma koncelebrowana, w tym z udziałem pielgrzymów z całej Polski. Przewodniczył jej będzie biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP Marek Maria Karol Babi.
„Spodziewamy się, że jak zwykle tego dnia do Płocka przyjedzie wielu mariawitów z całej Polski. Będą też przedstawiciele Prowincji Francuskiej naszego Kościoła, którym będzie przewodził kapłan Claude Marie Paul Nicolas z Paryża. Przybędzie też biskup Roland Fleury, zwierzchnik niezależnej wspólnoty starokatolickiej Kościoła Sainte-Marie w Mont-Saint-Aignan we Francji, wraz z osobami towarzyszącymi” - przekazał PAP bp Babi.
Zapraszając „wszystkich sympatyków mariawityzmu” 15 sierpnia do Świątyni Miłosierdzia i Miłości, zaznaczył, że podczas tegorocznych uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wspominana będzie setna rocznica śmierci św. Marii Franciszki Kozłowskiej, „Mateczki, której objawienia doprowadziły do powstania Kościoła Starokatolickiego Mariawitów”.
Bp Babi przypomniał, że św. Maria Franciszka Kozłowska zmarła 23 sierpnia 1921 r. w Płocku i pochowana jest w podziemiach tamtejszej mariawickiej katedry, Świątyni Miłosierdzia i Miłości.
„Mimo ogromnych cierpień fizycznych i papieskiej imiennej ekskomuniki, umierała spokojna, widząc zorganizowany Kościół mariawitów, w którym Pan Jezus Utajony w Przenajświętszym Sakramencie jest adorowany i czczony jako Najwyższy Pasterz i Głowa Kościoła, oraz hierarchię posiadającą sukcesję apostolską” – podkreślił bp Babi.
Wspominając założycielkę mariawityzmu, biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP zwrócił uwagę, że św. Maria Franciszki Kozłowska „w swoim duchowym testamencie przekazała, jakże pokrzepiające słowa: +Moja misja już skończona. (...) Nie godzi się Ojcom i Siostrom poddawać smutkowi, a tym bardziej opuszczać rąk, ale ze zdwojonym wysiłkiem pracować w tym Dziele Miłosierdzia, jak to czyniliście w jego początku+”.
Ruch mariawicki powstał pod koniec XIX w., stawiając sobie za cel naśladowanie życia Marii - Mariae vitam imitantes. Jego założycielka, św. Maria Franciszka Kozłowska, w 1893 r. doznała w Płocku objawienia wskazującego na potrzebę odnowy moralnej ludzkości przez nieustającą adorację Przenajświętszego Sakramentu i wzywanie pomocy Matki Bożej.
Kościół Starokatolicki Mariawitów wyodrębnił się z Kościoła rzymskokatolickiego w 1906 r. po tym, gdy Stolica Apostolska odmówiła zalegalizowania mariawickich zgromadzeń modlitewnych i ekskomunikowała Marię Franciszkę Kozłowską.
W Polsce Kościół Starokatolicki Mariawitów liczy ok. 25 tys. wiernych. Blisko 10 tys. mariawitów mieszka także we Francji, głównie w Paryżu. Siedzibą władz tego Kościoła, należącego m.in. do Światowej Rady Kościołów, Konferencji Kościołów Europejskich i Polskiej Rady Ekumenicznej, jest Płock.
Grób św. Marii Franciszki Kozłowskiej, który odwiedzany jest przez mariawickich pielgrzymów z kraju i zagranicy, jest w krypcie Świątyni Miłosierdzia i Miłości. Katedrę tę, wraz zabudowaniami klasztornymi, wzniesiono w latach 1911-1914 w stylu neogotyku angielskiego, a fundusze na jej budowę pochodziły z ofiar kapłanów i sióstr zakonnych oraz wiernych.
Każdego roku, od 15 sierpnia 1914 r., w rocznicę poświęcenia Świątyni Miłosierdzia i Miłości, do Płocka przybywają pielgrzymki ze wszystkich parafii mariawickich by uczestniczyć tam w uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Podczas tegorocznych obchodów, w setną rocznicę śmierci św. Marii Franciszki Kozłowskiej, w świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku 15 sierpnia o godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta suma koncelebrowana, podczas której kazanie wygłosi biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego w RP Marek Maria Karol Babi. O godz. 15.00 odprawione zostaną tam nieszpory z kazaniem biskupa mariawickiej diecezji lubelsko-podlaskiej Michała Marii Ludwika Jabłońskiego. (PAP)
mb/ joz/