Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, Wojciech Wencel, ks. Andrzej Dobrzyński oraz twórcy filmu pt. Tętno – to tegoroczni laureaci nagrody Totus Tuus. Wyróżnienia przyznaje Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Nagrodę specjalną otrzymał Związek Dużych Rodzin Trzy Plus.
Uroczystość wręczenia nagród Totus Tuus 2024 odbyła się w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie.
Statuetki w kształcie anioła Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" przyznaje osobom i instytucjom, które inspirując się nauczaniem św. Jana Pawła II, w sposób szczególny przyczyniają się do tworzenia "cywilizacji miłości".
W kategorii "Promocja godności człowieka" nagrodzono Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia za "afirmację życia i niestrudzone towarzyszenie nieuleczalnie choremu dziecku oraz jego rodzinie".
"Dzisiejsza nagroda przypomina, że w przestrzeni społecznej istnieje grupa małych dzieci obciążonych wadami letalnymi, które potrzebują natychmiastowej, profesjonalnej pomocy. Jako hospicjum robimy wszystko, żeby ich wspierać na każdym poziomie, na którym można i dzięki temu dzieci, które powinny umrzeć wciąż żyją i uśmiechają się" - powiedział PAP o. Filip Buczyński założyciel i prezes hospicjum. Dodał, że tegoroczna nagroda Totus Tuus jest także "oddaniem szacunku życiu, które było zamrożone i w pewnym momencie zostało obdarzone miłością rodziców".
W kategorii "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" Totus 2024 otrzymał Wojciech Wencel, "za tworzenie wpisujące się w tradycję polskiej poezji narodowej".
"Jan Paweł II w sposób czytelny, nieskomplikowany a jednocześnie głęboki przedstawiał naukę Kościoła. Nam artystom zwracał z kolei uwagę, że uczestniczymy niejako w boskim akcie stworzenia, co było ważne w czasach, które boją się arcydzieł" - powiedział PAP poeta.
W kategorii "Propagowanie nauczania św. Jana Pawła II" nagrodę przyznano ks. Andrzejowi Dobrzyńskiemu dyrektorowi Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie. Duchowny przez aktywność naukowo-archiwalną i autorską przyczynił się do rozwoju ośrodka oraz rozpowszechnienia wiedzy o Polsce, jej historii i kulturze.
Odbierając nagrodę ks. Dobrzyński stwierdził, że ośrodek powinien dalej się rozwijać nie na obrzeżach Rzymu, lecz w jego centrum. "Dzięki temu - jak ocenił - będzie mógł mocniej oddziaływać niosąc możliwość świadczenia o dokonaniach pontyfikatu Jana Pawła II". "Myślę, że wpisuje się w ideowe cele watykańskiej Fundacji Jana Pawła II oraz zadania stojące przed Kościołem w Polsce i polską kulturą, aby sformułowanie +nasz papież+ oznaczać +wasz papież+" - powiedział duchowny.
Totusa medialnego im. bpa Jana Chrapka otrzymali twórcy filmu "Tętno" za dokument mówiący w obronie ludzkiego życia ukazując rozwiązania pomagające "kobietom i wszystkim, którzy stają przed dramatycznymi wyborami". "Każdy z nas kieruje się określoną hierarchią wartości, która zaczyna się od podstawowego prawa, jakim jest prawo do życia" - powiedział reżyser Jan Sobierajski.
Nagrodę specjalną Totus Tuus przyznano Związkowi Dużych Rodzin Trzy Plus za działania na rzecz "rodziny jako naturalnego środowiska rozwoju człowieka i postrzegania jej jako wybór życia wymagającego, przynoszącego spełnienie, radość i szczęście". "Jest to dla nas przede wszystkim uznanie dla wielodzietności, które wiele rodzin w Polsce przeżywa jako drogę realizacji zaleceń ewangelicznych" - powiedziała PAP współzałożycielka związku i jego wieloletnia prezes Anna Krupska.
Nawiązując do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego, kard. Kazimierz Nycz "Ewangelię starości i cierpienia" nazwał "Dobrą Nowiną o starości". "Czy człowiek współczesny jeszcze potrafi patrzeć na starość jako na piękny okres życia choć trudny?" - zapytał metropolita warszawski.
W uroczystości uczestniczyli także m.in: prymas Polski abp Wojciech Polak, ordynariusz świdnicki Marek Mendyk, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski oraz bp pomoczy lubelski Adam Bab. Byli także przedstawiciele świata kultury, księża, siostry zakonne i stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" przyznaje nagrody Totus Tuus od 2000 r. (PAP)
mgw/ mhr/