Utwory muzyki klasycznej w wykonaniu polskich wirtuozów organów będą rozbrzmiewać w cztery niedziele sierpnia w zabytkowych murach opactwa benedyktynów w Krakowie. Historia Tynieckich Recitali Organowych sięga roku 1971.
„Podczas koncertów uznani wirtuozi organów, w towarzystwie muzyków innych specjalności – wiolonczelisty, flecisty i gitarzysty, prezentują utwory z różnych epok – od renesansu po współczesność” – czytamy na stronie internetowej Centrum Kultury Podgórza, współorganizatora wydarzenia.
1 sierpnia podczas pierwszego koncertu w ramach 47. Tynieckich Recitali Organowych zagra Barbara Lorenc (organy) i Krzysztof Lenczowski (wiolonczela). W repertuarze znajdą się utwory Jana Sebastiana Bacha, Cesara Francka, Ferenca Liszta.
Następne koncerty odbędą się 8, 22 i 29 sierpnia. Melomani posłuchają na nich kompozycji m.in. Jerzego Fryderyka Haendla, Mikołaja z Krakowa, Jana z Lublina. Znajdą się też improwizacje na tematy góralskie i recytacje fragmentów „Filozofii po góralsku” ks. Józefa Tischnera (29 sierpnia w wykonaniu Jerzego Treli). Wykonawcami utworów w kolejne niedziele będą Maciej Babnis, Andrzej Białko i Marek Stefański (organy) oraz Katarzyna Czerwińska-Gosz (flet), Miłosz Mączyński (gitara) i Jerzy Trela (recytacja).
Opactwo tynieckie w 2044 r. będzie obchodziło swoje tysiąclecie. Do tego czasu chciałoby dokończyć rozpoczętą w 1947 r. odbudowę klasztoru; udostępnić do zwiedzania najstarsze części opactwa; utworzyć nowe muzeum ukazujące relikty i zabytki kultury z czasów początków państwa polskiego; odtworzyć 300-letni ogród, herbarium z plantacją ziół leczniczych i klasztorną pasiekę; powołać do życia Instytut Sztuki Sakralnej, którego misją będzie troska o piękno architektury i sztuki kościelnej.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ pad/