Pisanki tradycyjne i współczesne inspirowane m.in. motywami lubelskimi zgromadzono w Izbie Pisanki Lubelskiej, która została otwarta w niedzielę w skansenie w Lublinie. Kolekcja ma być systematycznie powiększana.
Izba Pisanki Lubelskiej mieści się w zabytkowym dworze z Huty Dzierążyńskiej na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej. Eksponowanych jest tu dziesięć charakterystycznych dla regionu pisanek wykonanych techniką rytowniczą lub batikową przez twórców ludowych z Lubelszczyzny. Prezentowane są też pisanki wyróżnione w II Wojewódzkim Konkursie Na Palmę i Pisankę Wielkanocną, wykonane przez mieszkańców regionu.
„To jest zaczątek naszej ekspozycji, liczymy na to, że co roku będzie się ta kolekcja powiększać” – powiedziała dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej Bogna Bender-Motyka.
Jak dodała, zbiory będą się powiększać m.in. o pisanki, które nadsyłają różni twórcy ludowi i artyści na Wojewódzki Konkurs Na Palmę i Pisankę Wielkanocną organizowany przez samorząd woj. lubelskiego i Wojewódzki Ośrodek Kultury. Podkreśliła, że muzeum szczególnie zależy na pisankach tradycyjnych albo inspirowanych dawnymi wzorami czy technikami zdobienia jaj.
„Tradycja ma to do siebie, że jeśli nie jest kontynuowana, to po prostu ginie. Kiedyś te przedmioty były wykonywane z tego, co było pod ręką, w tej chwili są większe możliwości. Warto myśleć o tradycji, szukać w niej czegoś co nas łączy, powtarzać te czynności sprzed wielu lat, czasami tysiącleci - bo niektóre wzory mają rodowód jeszcze pogański - by sobie móc opowiedzieć, kim jesteśmy w tym marszu pokoleń i dokąd zmierzamy” – dodała Bender-Motyka.
Inicjatorką powstania Izby Pisanki Lubelskiej i budowania kolekcji jest europosłanka Beata Mazurek. Jak podkreśliła, wystawa pisanek w Muzeum Wsi Lubelskiej umożliwia pokazanie tej twórczości wielu osób z regionu. „Tradycja to jedno, ale te pisanki tworzone przez twórców ludowych poza wzorami tradycyjnymi - zawierające np. różne sceny rodzajowe czy sakralne - są tak piękne, że warto je pokazać szerszej publiczności. Zachęcam wszystkich, aby zobaczyli, co można zrobić z jajkami” – dodał Mazurek.
Izba Pisanki Lubelskiej połączona jest z salą edukacyjną, gdzie będą organizowane warsztaty i zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
Muzeum Wsi Lubelskiej jest jednym z największych skansenów w Polsce - zajmuje ok. 25 ha powierzchni; ma bogatą kolekcję architektury regionu i eksponatów związanych z dawnym życiem wsi, dworów oraz miasteczek. Jedną z atrakcji lubelskiego skansenu jest odwzorowanie prowincjonalnego miasteczka z lat 30. XX wieku, gdzie obok placu rynkowego można zobaczyć m.in. zakład fryzjerski, sklep żelazny, kuchnię żydowską, pocztę, piwiarnię, dom burmistrza czy warsztaty – kołodzieja, szewca, cholewkarza. Muzeum organizuje też warsztaty i pokazy dawnych zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi. (PAP)
Autorka: Renata Chrzanowska
ren/ pad/