W Słonimiu na zachodzie Białorusi odsłonięto w środę popiersie Michała Kazimierza Ogińskiego – hetmana wielkiego litewskiego, wojewody wileńskiego, polityka, pisarza, poety, kompozytora i mecenasa sztuki.
„Popiersie działacza Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczpospolitej Michała Kazimierza Ogińskiego stanęło w pobliżu teatru dramatycznego w Słonimiu” – poinformowała w środę internetowa gazeta „Nasza Niwa”.
Pomnik ufundował miejscowy biznesmen Uładzimir Wilkicki, a z inicjatywą upamiętnienia wystąpiło stowarzyszenie Słonimski Kanał Ogińskiego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych.
Ogiński (1730-1800) był hetmanem wielkim litewskim, posłem na Sejm, wojewodą wileńskim i starostą ryczywolskim, brał udział w walkach konfederacji barskiej, należał do konfederacji Sejmu Czteroletniego, popierając Stronnictwo Patriotyczne.
Michał Kazimierz Ogiński, krewny kompozytora Michała Kleofasa Ogińskiego, był związany ze Słonimiem, gdzie znajdował się jeden z jego majątków. Utrzymywał tam teatr operowy i orkiestrę, a dzięki jego mecenatowi miasto stało się ważnym ośrodkiem kulturalnym.
Ogiński budował manufaktury i drogi, a w latach 1765-1784 powstał dzięki niemu kanał łączący Niemen z Dnieprem, a tym samym Bałtyk z Morzem Czarnym, co miało gospodarczo ożywić Polesie.
Ogiński był utalentowanym muzykiem, kompozytorem, pisał też wiersze i prozę.(PAP)
just/ akl/