Epoka nowożytna

06.11.2019

W Słonimiu odsłonięto popiersie Michała Kazimierza Ogińskiego

W Słonimiu na zachodzie Białorusi odsłonięto w środę popiersie Michała Kazimierza Ogińskiego – hetmana wielkiego litewskiego, wojewody wileńskiego, polityka, pisarza, poety, kompozytora i mecenasa sztuki.

„Popiersie działacza Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczpospolitej Michała Kazimierza Ogińskiego stanęło w pobliżu teatru dramatycznego w Słonimiu” – poinformowała w środę internetowa gazeta „Nasza Niwa”.

Pomnik ufundował miejscowy biznesmen Uładzimir Wilkicki, a z inicjatywą upamiętnienia wystąpiło stowarzyszenie Słonimski Kanał Ogińskiego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych.

Ogiński (1730-1800) był hetmanem wielkim litewskim, posłem na Sejm, wojewodą wileńskim i starostą ryczywolskim, brał udział w walkach konfederacji barskiej, należał do konfederacji Sejmu Czteroletniego, popierając Stronnictwo Patriotyczne.

Michał Kazimierz Ogiński, krewny kompozytora Michała Kleofasa Ogińskiego, był związany ze Słonimiem, gdzie znajdował się jeden z jego majątków. Utrzymywał tam teatr operowy i orkiestrę, a dzięki jego mecenatowi miasto stało się ważnym ośrodkiem kulturalnym.

Ogiński budował manufaktury i drogi, a w latach 1765-1784 powstał dzięki niemu kanał łączący Niemen z Dnieprem, a tym samym Bałtyk z Morzem Czarnym, co miało gospodarczo ożywić Polesie.

Ogiński był utalentowanym muzykiem, kompozytorem, pisał też wiersze i prozę.(PAP)

just/ akl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL