W sobotę 28 maja w Kościele w Polsce będzie pierwsze wspomnienie liturgiczne bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Tego dnia przypadnie także 41. rocznica jego śmierci. Centralne uroczystości dziękczynne za jego beatyfikację odbędą się w archikatedrze warszawskiej, gdzie znajdują się jego szczątki.
Zgodnie z decyzją papieża Franciszka ogłoszoną 12 września 2021 roku, w dniu beatyfikacji, wspomnienie kard. Stefana Wyszyńskiego będzie obchodzone w Kościele w Polsce 28 maja.
W pierwsze liturgiczne wspomnienie Prymasa Tysiąclecia i w 41. rocznicę jego śmierci, w archikatedrze warszawskiej p.w. św. Jana Chrzciciela o godz. 19.00 zostanie odprawiona uroczysta msza św. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele różnych grup i wspólnot z całej Warszawy wraz ze swoimi duszpasterzami.
"Eucharystii będzie przewodniczyć i wygłosi słowo pasterskie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz" - poinformowała parafia archikatedralna. Po liturgii odbędzie się koncert oratoryjny – "Magnificat de Claromontana" zorganizowany przez Fundację Dialogu Kultur i Religii.
Kard. Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. Uroczystości pogrzebowe, którym przewodniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Agostino Casaroli odbyły się 31 maja. Trumna z ciałem prymasa została umieszczona na kamiennym sarkofagu w podziemiach archikatedry warszawskiej. W 1986 r. sarkofag prymasa został przeniesiony z krypty arcybiskupów w podziemiach do poświęconej mu kaplicy w lewej nawie świątyni.
Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia odbyła się 12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Relikwie krwi prymasa Wyszyńskiego łącznie ze specjalnym "certyfikatem" - potwierdzającym ich autentyczność - parafia archikatedralna otrzymała z kurii archidiecezji warszawskiej. "Krew została ofiarowana przez jednego z lekarzy, który opiekował się kardynałem. Została ona pobrana do jednego z badań. Lekarz przechował ją przez 40 lat na szkiełkach mikroskopowych" - wyjaśnił proboszcz archikatedry warszawskiej ks. Bogdan Bartołd.
Relikwiarz w archikatedrze warszawskiej wygląda podobnie jak ten, którego użyto podczas beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, z tym, że zamiast pisma prymasa jest kropla jego krwi. Został on zaprojektowany i wykonany przez gdańskiego bursztynnika Mariusza Drapikowskiego.
"Instrukcja o autentyczności i przechowywaniu relikwii", wydana przez watykańską Kongregację Spraw Kanonizacyjnych w 2017 r., nie klasyfikuje relikwii na I, II i III stopnia, ale mówi (już we wstępie) o relikwiach wyjątkowych (insigni), za które należy uważać "ciała Błogosławionych lub Świętych lub znaczne ich części, jak również całą objętość urny z ich prochami zachowanymi po kremacji".
Drugą grupę stanowią natomiast relikwie bardziej potoczne "non insigni", tj. małe cząstki ciała lub kości Błogosławionych i Świętych, jak również przedmioty, które były przez nich używane.
Wskazano, że relikwie "insigni" powinny być przechowywane z szacunkiem w odpowiednich opieczętowanych urnach (trumnach), umieszczanych w godnych miejscach, które gwarantują bezpieczeństwo, klimat sakralny i ułatwiają oddawanie kultu.
Także drugie, tj. relikwie "non insigni" winny być przechowywane w opieczętowanych kapsułkach i być przechowywane i czczone z szacunkiem w duchu religijnym, bez jakichkolwiek form zabobonnych, czy choćby pozoru handlu.
Każdego 28 dnia miesiąca o godz. 19.00 w archikatedrze odprawiana jest msza św. dziękczynna za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.(PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/