Religia

28.08.2018

W sobotę inauguracja Światowego Centrum Modlitwy o Pokój - „Gwiazdy Niepokalanej”

W sobotę w Niepokalanowie nastąpi inauguracja jednego z 12 Światowych Centrów Modlitwy o Pokój - „Gwiazdy Niepokalanej”; w jego centrum znajdzie się kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu, w której wierni przez całą dobę będą modlić się o pokój - poinformowało we wtorek biuro prasowe KEP.

Jak czytamy w komunikacie przesłanym PAP, dzieło stworzenia dwunastu Światowych Centrów Modlitwy o Pokój, zwanych również 12 Gwiazdami w Koronie Maryi Królowej Pokoju, w których przed Najświętszym Sakramentem będzie trwała nieustająca modlitwa w intencji pokoju, rozpoczęło w 2008 r. stowarzyszenie Communita Regina della Pace. Dotychczas powstało sześć centrów: w Betlejem w Izraelu, Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, Oziornoje w Kazachstanie, Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Namyang w Korei Południowej i Kibeho w Rwandzie. Siódme powstaje w Dagupan na Filipinach.

Inauguracja niepokalanowskiego Światowego Centrum Modlitwy o Pokój odbędzie się w sobotę o godz. 12. Mszy św. inauguracyjnej przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Po mszy nastąpi poświęcenie Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie zostanie ona otwarta dla pielgrzymów i rozpocznie się wieczysta adoracja.

Przed mszą św., o godz. 9, zaprezentowane zostanie Oratorium o Matce Bożej, na które złoży się osiem maryjnych utworów. Słowa piosenek zostały oparte na tekstach założyciela Niepokalanowa, św. o. Maksymiliana Kolbe, i opowiadają o jego relacji z Maryją lub o historii Niepokalanowa i Rycerstwa Niepokalanej. Podczas inauguracji będzie można także kupić płytę z tymi utworami zatytułowaną "Ocalenie". Dochód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na budowę Światowego Centrum Modlitwy o Pokój.

"Serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych z kraju i zagranicy, aby w tym wyjątkowym dniu byli z nami w Niepokalanowie. To dla nas niezwykły czas, który chcemy z Wami wspólnie przeżyć. Z jednej strony, jest to urzeczywistnienie pragnień św. Maksymiliana Kolbego, założyciela Niepokalanowa, który chciał, aby w naszej Bazylice odbywała się wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Z drugiej zaś strony, poprzez Niepokalanów, Polska dołącza do grona wybranych krajów, z których popłyną słowa modlitwy o pokój na cały świat" – zaznaczył cytowany w komunikacie proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie o. Andrzej Sąsiadek.

Jak poinformowali organizatorzy na stronie internetowej powstającego Światowego Centrum Modlitwy o Pokój, kaplice "budowane są w miejscach szczególnie doświadczonych skutkami wojen, konfliktów religijnych czy nienawiści rasowej". Bazylika w Niepokalanowie została zaproszona została do tego grona w 2017 roku. "Propozycja powyższa została złożona, ponieważ Niepokalanów jest miejscem naznaczonym obecnością św. Maksymiliana Kolbe, który w czasie II wojny światowej złożył swoje życie w ofierze miłości i pokoju za drugiego człowieka, wcześniej zawierzając je bezgranicznie Maryi Niepokalanej" - napisali organizatorzy.

Sercem obiektu będzie Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. W jej centrum stanie naturalnej wielkości figura Maryi z otwartymi w geście zaproszenia dłońmi. Pod rozchylonymi szatami Matki Bożej znajdzie się 20-centymetrowa podświetlona hostia. Postać Maryi, jak również otaczający ją wieniec lilii, zostaną pokryte srebrem. Reszta ołtarza zostanie wykonana z kryształu. Kształtem nawiąże do Cudownego Medalika Niepokalanej, propagowanego przez św. Maksymiliana Kolbego. Podobnie jak inne ołtarze Światowych Centrów Modlitwy o Pokój, ten również powstanie w pracowni gdańskich artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich. Wykonali oni m.in. bursztynową sukienkę dla Matki Bożej Częstochowskiej.

Pielgrzymi z Polski i zagranicy, którzy chcą przyjechać do Niepokalanowa i uczestniczyć w inauguracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój, mogą zarejestrować się na stronie www.kaplica.niepokalanow.pl, przez zakładkę "Uroczystość Inauguracji". Na specjalnie opracowanej podstronie, znajdują się dwa formularze umożliwiające rejestracje grup pielgrzymów oraz osób indywidualnych. Rejestracja będzie aktywna do wyczerpania miejsc. Na podstronie rejestracyjnej znajdują się także informacje organizacyjne przydatne dla pielgrzymów m.in. mapa sektorów i program uroczystości.(PAP)

autorka: Iwona Żurek

iżu/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL