Religia

10.09.2019

W sobotę koncert „Litania wolności” poświęcony pamięci bł. ks. Popiełuszki

Warszawa 29.05.1983. Msza Święta za Ojczyznę w kościele pw. św. Stanisława Kostki na Żoliborzu - ksiądz Jerzy Popiełuszko.  PAP/G. Rogiński Warszawa 29.05.1983. Msza Święta za Ojczyznę w kościele pw. św. Stanisława Kostki na Żoliborzu - ksiądz Jerzy Popiełuszko. PAP/G. Rogiński

W sobotę, w 72. rocznicę urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w sanktuarium św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu o godz. 17.30 odbędzie się koncert „Litania wolności”. Zainauguruje on konkurs literacki dla licealistów „Dobrem zwyciężaj”.

Biuro prasowe archidiecezji warszawskiej poinformowało we wtorek na swojej stronie internetowej, że "Litania Wolności" jest poświęcona pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności, bestialsko zamordowanego w październiku 1984 r., a także tym imiennym i bezimiennym, którzy współtworzyli z nim msze św. za ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.

Historia życia księdza Jerzego, ze szczególnym uwzględnieniem lat 1982-1984, zostanie przedstawiona w formie spektaklu słowno-muzycznego skorelowanego z projekcją wideo, na którą składa się ponad 100 zdjęć z życia błogosławionego. Na potrzeby tego wydarzenia została specjalnie skomponowana muzyka, pięcioczęściowa suita na dwunastoosobowy zespół.

Muzykę skomponował Mariusz Kozicki (rocznik 1976), trębacz i kompozytor, lider zespołu El Camino, z którym nagrał dwie autorskie płyty. Jest uczniem śp. Henryka Majewskiego i Piotra Wojtasika.

Słowa ks. Jerzego Popiełuszki przedstawi aktor Adam Woronowicz, odtwórca roli księdza Jerzego w filmie "Wolność jest w nas".

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy, niedaleko Suchowoli, w województwie białostockim jako Alfons Popiełuszko (w 1971 r. oficjalnie zmienił imię na Jerzy). Jego rodzice, Marianna i Władysław, prowadzili gospodarstwo rolne.

Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 1972 r. z rąk prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego.

Ks. Popiełuszko główny wysiłek włożył w przygotowanie i prowadzenie w kościele św. Stanisława Kostki mszy w intencji ojczyzny i tych, którzy za nią cierpią. Przybywały na nie delegacje Solidarności z całego kraju, uczestniczyli w nich intelektualiści, aktorzy i młodzież. Przez przyjaciół ks. Popiełuszko określany był "małym papieżem". W kazaniach nawoływał, by "zło dobrem zwyciężać" (wezwanie św. Pawła z Listu do Rzymian: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj").

Ks. Popiełuszko został uprowadzony i zamordowany 19 października 1984 r. w pobliżu Górska pod Toruniem.

Pochowano przy kościele św. Stanisława Kostki, a nie na Powązkach czy w rodzinnej Suchowoli – jak chciały ówczesne władze. W pogrzebie 3 listopada 1984 r. wzięło udział ok. 800 tys. wiernych i blisko tysiąc księży. Mszy żałobnej przewodniczył prymas Józef Glemp.

Od dnia pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki jego grób stał się miejscem masowych pielgrzymek i modlitw. Odwiedziło go blisko 20 mln osób. Sława świętości i męczeństwa rozszerzała się nie tylko na Polskę, ale też na cały świat i trwa nadal. Przy grobie ks. Popiełuszki modlił się w 1987 r. papież Jan Paweł II, a w 2005 r. kard. Ratzinger – późniejszy papież Benedykt XVI.

W 1997 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny księdza Popiełuszki. 12 lat później papież Benedykt XVI złożył podpis na dekrecie o męczeństwie księdza Jerzego Popiełuszki, co było równoznaczne z podjęciem decyzji o wyniesieniu go na ołtarze.

6 czerwca 2010 r. na placu Piłsudskiego w Warszawie została odprawiona uroczysta msza beatyfikacyjna księdza Jerzego Popiełuszki. Tuż po mszy św. ruszyła procesja z relikwiami ks. Popiełuszki do Panteonu Wielkich Polaków w Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie.

We wrześniu 2015 r. biskup Creteil Michel Santier poinformował, że procedura badania niedającego się wyjaśnić naukowo uleczenia śmiertelnie chorego na białaczkę za wstawiennictwem polskiego męczennika bł. księdza Jerzego Popiełuszki zakończyła się pozytywnym skutkiem.

Według ks. prof. Józefa Naumowicza, notariusza procesu kanonizacyjnego bł. ks. Jerzego Popiełuszki, decyzja o jego kanonizacji zapadnie być może jeszcze w tym roku. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ joz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL