W sobotę, 25 czerwca na Podzamczu warszawiacy przywitają lato, podczas Wianków nad Wisłą. Na miejscu odbędą się m.in. rodzinny piknik świętojański, rekonstrukcja wioski słowiańskiej, warsztaty wicia wianków, a wieczorem koncerty. Zwieńczeniem imprezy będzie wielkie widowisko z udziałem muzyków, tancerzy, akrobatów i aktorów teatrów ulicznych.
Jak przekazał stołeczny ratusz obchody tegorocznych Wianków nad Wisłą skoncentrują się wokół wielkiego artystycznego widowiska celebrującego Noc Kupały.
Na tle fontann multimedialnych odbędzie się spektakl stworzony specjalnie na okazję świętojańskiej nocy. Pojawią się na nim żywiołowe tańce kobiet i popisy mężczyzn, akrobacje gimnastyczne, szybujące po niebie latawce, wiry wodne, żywe kwiaty, wielkie wianki, dużo ognia, światła i muzyki. W spektaklu wezmą udział warszawskie grupy artystyczne: Teatr Akt, Szkoła Wachlarzy Bojowych, Fundacja Sztuka Ciała, grupa tancerzy z ogniem i akrobatów. Przed widowiskiem odbędą się koncerty zespołów: Żywiołak, Dagadana i Mikromusic.
O godzinie 13, przed wieczornym widowiskiem, rozpocznie się piknik rodzinny, który będzie okazją do odkrycia tajemnic dawnych Słowian – w zrekonstruowanej wiosce będzie można odwiedzić warsztat tkacki, garncarski i spróbować pradawnej kuchni. Na odważnych chętnych będzie czekał tor łuczniczy, gry sprawnościowe i rzuty toporem. Podczas warsztatów tematycznych uczestnicy upieką podpłomyki, stworzą unikatową sznurkową biżuterię, a także nauczą się toczyć naczynia na kole garncarskim.
Nieodłączną częścią wszystkich sobótkowych obrzędów jest wspólne śpiewanie, do czego będzie zachęcał zespół Na swojską nutę. To pieśniarki z Zahorowa kultywujące lokalne tradycje. Śpiewają bez kapeli, przytupując i klaszcząc. Wykonują dawne pieśni polskie, dożynkowe, żniwne, weselne oraz ballady przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Podczas Wianków nad Wisłą 2022 wystąpi również zespół Jarzębina. W jego skład wchodzą trzy pokolenia kobiet pielęgnujące lokalne tradycje śpiewacze i obrzędowe. Wianki nad Wisłą to piknik rodzinny inspirowany słowiańską tradycją uroczystego świętowania Nocy Kupały zwanej również Sobótką. (PAP)
Autorka: Marta Stańczyk
mas/ ok/