Zakończył się remont łaźni rytualnej oraz podziemi Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu. W sobotę nastąpi oficjalne otwarcie obiektu, w którym ostatnia kąpiel odbyła się pół wieku temu.
Jak poformował PAP Tomasz Fila z Fundacji Bente Kahan, wrocławska mykwa jest jednym z nielicznych i najstarszych tego typu obiektów, które przetrwały II wojnę światową i wydarzenia marca 1968 r.
Rytualna łaźnia został wybudowana w 1901 r., wraz z rozbudową Synagogi pod Białym Bocianem. Wówczas działająca tu wspólnota żydowska była trzecią co do wielkości na terenie ówczesnych Niemiec - liczyła 22 tys. osób.
W sobotę po remoncie nastąpi ponowne otwarcie łaźni rytualnej, w której ostatnia kąpiel miała miejsce pół wieku temu. Oprócz łaźni wyremontowano również podziemia Synagogi pod Białym Bocianem. Po remoncie wrocławska mykwa będzie łączyć funkcje rytualne z wystawienniczymi.
W wyremontowanych przestrzeniach znajdą się dwie wystawy. To „Żydowski Cykl Życia” - multimedialna, edukacyjna ekspozycja, opowiadająca o żydowskich świętach i tradycjach, oraz „Nieukończone Życia” - „artystyczna impresja o sztuce w czasach Zagłady i po niej”.
Otwarte zostaną również sala warsztatowa oraz filmowa.
Synagoga pod Białym Bocianem powstała w 1829 r. Zaprojektował ją Carl Ferdinand Langhans Młodszy, syn twórcy berlińskiej Bramy Brandenburskiej. Podczas Nocy Kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 r. bojówki hitlerowskie zdewastowały wnętrze bożnicy. Nie została podpalona ze względu na bliskie sąsiedztwo innych budynków. Po wojnie synagoga popadała w ruinę. Nabożeństwa zostały w niej zawieszone prawdopodobnie w 1968 r., a do lat 90. często zmieniał się jej właściciel.
Dziś do wrocławskiego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich należy ponad 400 osób.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ itm/