W sobotę Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczek pocztowy emisji „Beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy”, upamiętniający śląskiego duchownego straconego w 1942 r. przez Niemców.
Autorka projektu Ewa Burdzicka przedstawiła na znaczku koloryzowane zdjęcie księdza Jana Franciszka Machy na tle pękającego muru więziennego, symbolizującego jego aresztowanie przez gestapo – czytamy w komunikacie przekazanym w piątek PAP.
Jego autorzy poinformowali, że Poczta Polska wydała również, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawia ona archiwalne zdjęcie ks. Jana z jego wielopokoleniową śląską rodziną w dniu prymicji kapłańskich.
"Nowy błogosławiony, ksiądz katolicki, męczennik, Ślązak i Polak, jest przykładem osoby, która w obronie wartości najwyższych jest gotowa poświęcić swoje życie. Ksiądz Jan Macha zginął za pomoc prześladowanym i ubogim, za polski patriotyzm, za działalność patriotyczną, za wprowadzanie w czyn przykazania miłości bliźniego. Takie postawy ludzkie są nauczycielami życia dla młodego pokolenia, dlatego Poczta Polska, honorując beatyfikację śląskiego męczennika, swoim znaczkiem wskazuje go jako wzór do naśladowania" – powiedział wiceprezes zarządu Poczty Polskiej Wiesław Włodek.
Beatyfikacja ks. Jana Machy odbędzie się 20 listopada o godz. 10.00 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Mszy św. będzie przewodniczył prefekt spraw kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.
Ks. Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 r. w Chorzowie Starym. We wrześniu 1941 r. został aresztowany na katowickim dworcu. Podczas licznych przesłuchań był torturowany, ale się nie załamał.
17 lipca 1942 r. przed sądem specjalnym odbyła się rozprawa. Ks. Macha i kleryk Joachim Guertler zostali skazani na śmierć. Wyrok wykonano przez ścięcie gilotyną 3 grudnia 1942 r. w katowickim więzieniu przy ul. Mikołowskiej. Do dziś nie jest pewne, gdzie wywieziono ciało duchownego. Prawdopodobnie spalono je w krematorium obozu Auschwitz. (PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ joz/