Kult Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Centralne uroczystości odbędą się w sobotę w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie.
Uroczystości odbędą się w sobotę o godz. 20.00 w kościele Jezuitów przy ul. Świętojańskiej. Mszy św. będzie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha.
Obraz Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy, do Polski przybył w 1651 r. Początkowo wisiał w kościele Pijarów przy ul. Długiej, gdzie sprowadził go pierwszy rektor warszawskiego konwentu pijarów ojciec Hiacynt Orselli. W wigilię uroczystości Zwiastowania Pańskiego 24 marca 1651 r w obecności nuncjusza papieskiego arcybiskupa Jana de Torresa obraz Matki Bożej Łaskawej z namalowaną koroną na głowie został uroczyście wprowadzony do kościoła Świętych Prima i Felicjana przy ul. Długiej i pokazany ludowi Warszawy.
Decyzją papieża Innocentego X święto Mater Gratiarum Varsaviensis ustanowiono wówczas na drugą niedzielę maja. Było to pierwsze na terenach polskich papieskie poświęcenie obrazu z Matką Bożą w koronie.
W 1652 r., kiedy w Warszawie szerzyła się zaraza, magistrat miasta zarządził modlitwy przebłagalne przed tym wizerunkiem Maryi. Obraz był niesiony do murów miasta i do bramy Nowomiejskiej w uroczystej procesji, która miała zagrodzić zarazie wstęp do stolicy. Kiedy epidemia ustała, magistrat miasta podjął uchwałę, w której ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą patronką Warszawy i Strażniczką Polski.
Po upadku Warszawy w 1794 r. kościół Pijarów został przemianowany na polową cerkiew prawosławną. W zamian za utracony kościół władze carskie przekazały pijarom w 1834 r. zrujnowany kościół pojezuicki przy ul. Świętojańskiej, w którym mieścił się magazyn wełny. Tam też przeniesiony został wizerunek Matki Bożej Łaskawej.
Po I wojnie światowej kościół przejęli jezuici. Ukryli oni wizerunek Matki Bożej w czasie powstania warszawskiego w podziemiach kościoła, a po zakończeniu II wojny światowej odbudowali kościół i odnowili kult Matki Bożej Łaskawej.
W 1970 r. papież Paweł VI zatwierdził tytuł Patronki Warszawy. 7 października 1973 r. obraz uroczyście koronował prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. (PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ joz/