80 rekonstruktorów historycznych z grup z całej Polski weźmie udział w rekonstrukcji, która odbędzie się w najbliższą sobotę w Jarosławiu na Podkarpaciu. W trakcie wydarzenia będzie można również podziwiać m.in. oryginalny czołg Renault FT-17 z wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r.
Rekonstrukcja, która ma upamiętniać odzyskanie przez Polskę niepodległości, odbywać się będzie pod tytułem „Serce w plecaku” i nawiązuje do najpopularniejszej polskiej piosenki żołnierskiej. Jej autor, Michał Zieliński, był związany z Jarosławiem.
Jak poinformowała prezes jarosławskiego Stowarzyszenia „Ocalić przeszłość dla przyszłości” zarazem pomysłodawca i główny organizator wydarzenia, Iwona Zelwach, rekonstrukcja obejmie lata 1914 – 1939 i złożona będzie z 5 głównych scen - przystanków, które rozgrywać się będą na ulicach Jarosławia, w miejscach symbolicznych dla miasta i jego mieszkańców. „Początkiem będzie, tak jak to było ponad 100 lat temu, wymarsz ochotników z ziemi jarosławskiej do Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego” – dodała.
Zelwach podkreśliła, że rekonstrukcja ma przypomnieć drogi „do niepodległości w jej regionalnym wymiarze”. „Chcemy to zrobić poprzez przywoływanie informacji o miejscach, wydarzeniach oraz ludziach, zarówno tych znanych, jak i praktycznie już zapomnianych, którzy wywarli istotny wpływ na losy miasta, powiatu i kraju” – zaznaczyła.
W trakcie wydarzenia przypomniane będą m.in. bitwy o Lwów i Warszawę, ale również tradycje przedwojennego Garnizonu Jarosław. Elementem rekonstrukcji będzie również wystawa plenerowa przedstawiająca jego dzieje w latach 1918-1939.
Podsumowaniem rekonstrukcji będzie piknik patriotyczny, który odbędzie się na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej, która obok jarosławskiego Stowarzyszenia „Ocalić…” i Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich jest jednym z trzech partnerów wydarzenia.
Wydarzeniami towarzyszącymi rekonstrukcji będą także odsłonięcie muralu poświęconego mjr. Tadeuszowi Zielińskiemu, oficerowi artylerii i zamordowanemu w Katyniu.
Projekt, w ramach którego odbędzie się sobotnia rekonstrukcja został dofinansowany z Programu „Niepodległa” oraz z budżetu powiatu jarosławskiego. Patronat nad wydarzeniem objęli: wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński, poseł na Sejm RP Tadeusz Chrzan i starosta jarosławski Stanisław Kłopot. (PAP)
Autor: Wojciech Huk
huk/ aszw/