Religia

25.01.2019

W sobotę XIX Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Tradycyjnie po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, w sobotę, 26 stycznia, przypada XIX Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Tegoroczne hasło brzmi: „Chrześcijanie i muzułmanie: od współzawodnictwa do współpracy”. Główne obchody odbędą się w Białymstoku.

"Wszyscy mamy prawo i obowiązek zaświadczać o Jedynym Wszechpotężnym, którego wyznajemy i dzielić się z innymi treścią naszej wiary, przy jednoczesnym poszanowaniu ich religii i uczuć religijnych. Abyśmy zatem mogli postępować na drodze pokojowych i braterskich relacji, pracujmy razem i okazujmy sobie wzajemny szacunek" - czytamy w przesłaniu Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu. Tradycyjnie jego tytuł jest również hasłem najbliższego Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce ("Chrześcijanie i muzułmanie: od współzawodnictwa do współpracy").

Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego podkreśla w tym przesłaniu, że duch współzawodnictwa "nazbyt często znaczył w przeszłości relacje pomiędzy chrześcijanami a muzułmanami, a negatywne tego konsekwencje są doskonale widoczne: zazdrość, napięte stosunki i wzajemne oskarżenia", dodając, że te zaś prowadziły nieraz "do agresywnych konfrontacji, zwłaszcza tam, gdzie religia została zinstrumentalizowana, najczęściej z powodu partykularnych interesów i politycznych motywów".

W ocenie Rady, tego rodzaju współzawodnictwo międzyreligijne "deformuje obraz zarówno samych religii, jak i ich wyznawców, i sprzyja upatrywaniu w religiach nie źródła pokoju, ale przemocy i napięć". "Aby powstrzymać i przezwyciężyć te negatywne skutki ważne jest, abyśmy – chrześcijanie i muzułmanie – przywoływali wartości moralne i religijne, które są nam wspólne, uznając zarazem istniejące między nami różnice" - podkreślają autorzy przesłania.

Ogólnopolskie obchody Dnia Islamu będą miały miejsce w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej. Gospodarzem spotkania będzie bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. W programie zaplanowano m.in. czytanie fragmentów Pisma Świętego oraz Koranu, modlitwę i przekazanie znaku pokoju oraz wystąpienia. Ze strony chrześcijańskiej głos zabierze jezuita o. Zygmunt Kwiatkowski, a ze strony muzułmańskiej Artur Konopacki.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 roku. Ustanowiono go decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów oraz Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów istnieje od 13 czerwca 1997 roku. Jednak już wcześniej regularne modlitwy w intencji pokoju i współdziałania z wyznawcami islamu w świątyniach katolickich w Polsce były prowadzone przez Fundację Dzieło Odbudowy Miłości D.O.M. Radę powołano podczas międzyreligijnego spotkania w ramach "Dni Tatarów w Warszawie". Od grudnia 2018 roku współprzewodniczącą ze strony katolickiej jest Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodniczącym ze strony muzułmańskiej – Rafał Berger, sekretarzem generalnym – Grzegorz Olszewski.

Przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi działającego w ramach Rady ds. Dialogu Religijnego KEP jest bp Henryk Ciereszko, biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej. Przewodniczącym Rady zaś bp Rafał Markowski z Warszawy. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL