Ponad 250 aktorów, wśród nich kilkoro więźniów i osoby bezdomne, weźmie udział w sobotnim Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli. Jak podkreślają organizatorzy, jest to największa tego typu inscenizacja pasyjna w Europie.
Plenerowe Misterium Męki Pańskiej organizowane jest w Poznaniu z przerwami od 1998 r. Do tej pory inscenizację obejrzało w sumie przeszło milion osób.
Reżyser i pomysłodawca widowiska Artur Piotrowski podkreślił w rozmowie z PAP, że misteria, które przypominają ludziom historię życia Jezusa - począwszy od wjazdu do Jerozolimy, po jego śmierć i zmartwychwstanie - pomagają nie tylko lepiej zrozumieć tajemnice wiary, ale i przygotować się duchowo do nadchodzących świąt Wielkiej Nocy.
„W tym roku w misterium weźmie udział ponad 250 aktorów. Będą wśród nich m.in. więźniowie, osadzeni z Zakładu Karnego w Koziegłowach, a także grupa ok. 30 osób bezdomnych łącznie z wolontariuszami, którzy się nimi opiekują" - mówił Piotrowski.
Dodał, że po ubiegłorocznym misterium jeden z osadzonych, odsiadujący wyrok za zabójstwo, nawrócił się i po raz pierwszy po ponad 20 latach przystąpił do spowiedzi i komunii św. Piotrowski podkreślił jednak, że to nie jedyny przypadek nawrócenia, które wydarzyło się za sprawą uczestnictwa w tym wydarzeniu.
„To jest właśnie ta atmosfera misterium, to naprawdę wielkie przeżycie, które potrafi przemieniać człowieka (…) Przygotowując misterium zależy mi też na tym, by dać ludziom coś dobrego - zarówno od strony duchowej, jak i artystycznej czy wizualnej, co roku staramy się to wydarzenie jeszcze bardziej uatrakcyjniać" - powiedział.
Specjalnie na sobotnie wydarzenie zostanie upieczonych także tysiąc bochenków chleba, którymi podzielą się uczestnicy podczas sceny Ostatniej Wieczerzy.
W finale Misterium, podobnie jak w latach ubiegłych, pojawi się Chrystus Zmartwychwstały i największa na świecie kopia obrazu Jezusa Miłosiernego z Łagiewnik. W tym roku obraz Jezusa po raz pierwszy zostanie zaprezentowany w nowej wersji i wymiarach 28 m długości na 12 m szerokości. Do pasyjnej inscenizacji przygotowana została także specjalna scenografia, muzyka i nowa wersja ścieżki dźwiękowej.
Tegoroczne misterium będzie również w szczególny sposób dedykowane przypadającemu w tym roku jubileuszowi 100-lecia objawień w Fatimie.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 20 pod Dzwonem Pokoju na Cytadeli i potrwa ok. 80 min. Poprzedzone zostanie mszą św., która odbędzie się o godz. 18. w kościele u Salezjanów na poznańskich Winogradach. (PAP)
ajw/ agz/