Religia

14.08.2019

W środę na Jasną Górę wchodzą wszystkie pielgrzymki z Warszawy

Środa będzie zdecydowanie dniem "warszawskim" na Jasnej Górze, gdyż tego dnia wchodzą wszystkie pielgrzymki z Warszawy, w których łącznie do sanktuarium zmierzało kilkanaście tysięcy pątników - poinformowało PAP w środę biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Jako pierwsza do Matki Bożej dotarła Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, zdecydowanie zdominowana przez młodzież. Licząca ok. 4 tys. pątników w 20 grupach pielgrzymka Akademicka z Warszawy zaczęła wchodzić na szczyt Jasnej Góry ok. godz. 8.15. Od rana padał deszcz. Na przedzie niosła krzyż, który wiele lat temu podarował organizatorom tej pielgrzymki Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński. W Częstochowie istnieje zwyczaj, aby klękać przed krzyżami niesionymi przez pielgrzymów i tak było dziś rano.

Pielgrzymów z Warszawy wyprzedziły pod jasnogórskim szczytem Pielgrzymka Podlaska oraz pielgrzymka z diecezji płockiej.

Praska Pielgrzymka Rodzin, która ruszyła z Warszawy-Pragi 5 sierpnia, dotrze na szczyt ok. południa. Wraz z nią od początku pielgrzymuje pieszo warszawsko-praski biskup pomocniczy Marek Solarczyk.

Mszę dla nich na szczycie będzie o godz. 13 koncelebrował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Po południu na szczyt dotrze również 308. Warszawska Pielgrzymka Piesza, zwana paulińską. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL