Religia

17.09.2019

W środę uroczyste otwarcie Synodu Młodych Diecezji Warszawsko-Praskiej

Uroczystą mszą św. w katedrze warszawsko-praskiej w środę o 18.00 rozpocznie się Synod Młodych Diecezji Warszawsko-Praskiej. Eucharystii będzie przewodniczył biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński.

W koncelebrze wezmą udział także biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk i arcybiskup Saint-Boniface w Kanadzie Albert LeGatt.

W przekazanym PAP we wtorek komunikacie przez biuro prasowe diecezji bp Kamiński podkreślił, że wiąże z synodem ogromne nadzieje.

"Osoby przygotowujące treść synodu będą na bieżąco informować o pracach, a już teraz bardzo serdecznie zapraszam na wspólną modlitwę w katedrze, bo od modlitwy trzeba rozpocząć" – zachęca do udziału we mszy inaugurującej synod bp Kamiński.

Synod Młodych Diecezji Warszawsko-Praskiej powołano jako odpowiedź na rzymski synod poświęcony młodzieży, który odbył się w ubiegłym roku. Celem jest refleksja nad stanem duszpasterstwa osób młodych w wymiarze diecezji. Podczas prac synodalnych głos zabierze przede wszystkim młodzież, która będzie uczestniczyć w sesjach plenarnych w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej. Pierwsza z nich w najbliższą sobotę 21 września o godzinie 10.00.

W strukturach synodu działa kilka organów. W skład sekretariatu generalnego wchodzą: biskup Marek Solarczyk, diecezjalny duszpasterz młodzieży ksiądz Michał Dziedzic i dyrektor Krajowego Biura Organizacji Światowych Dni Młodzieży ksiądz Emil Parafiniuk.

Zadaniem członków sekretariatu było m.in. określenie zagadnień, które zostaną podjęte na synodzie, czy zorganizowanie struktur. W komisji głównej są osoby wybrane ze względu na pełnione funkcje diecezjalne, nominowane przez biskupa diecezjalnego i wyłonione przez ruchy młodzieżowe.

Komisja ma zadania konsultacyjne przy opracowaniu dokumentu roboczego i dokumentu końcowego. Przedstawiciele młodzieży wraz z duszpasterzami działają w ramach zespołów parafialnych i rejonowych. Reprezentanci rejonów przedstawią efekty prac na kolejnych sesjach plenarnych.

Informacje o synodzie są na stronie internetowej Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Warszawsko-Praskiej www.florianska3.pl. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL