Prawie 200 tys. zł kosztowała renowacja unikatowych XVI-wiecznych supraskich fresków, znajdujących się obecnie w Muzeum Ikon w Supraślu k. Białegostoku i przygotowanie wirtualnej prezentacji historii tych zabytków. Od soboty można będzie je bezpłatnie oglądać.
W piątek wieczorem w auli Akademii Supraskiej, mieszczącej się - podobnie jak Muzeum Ikon - w zabudowaniach męskiego klasztoru Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu, odbyła się prezentacja efektów projektu, który w ciągu kilku lat został sfinansowany przez resort kultury i samorząd województwa podlaskiego.
Malowidła supraskie pochodzą z klasztornej cerkwi Zwiastowania NMP, wzniesionej na początku XVI w., w stylu łączącym elementy bizantyńskiego wschodu z zachodnioeuropejskim gotykiem. W latach 1532-1557 wnętrze cerkwi zostało ozdobione polichromią.
W lipcu 1944 roku świątynia została zburzona przez wycofujących się Niemców, a wraz z nią uległy zniszczeniu i freski. Po wojnie udało się uratować trzydzieści ich fragmentów, które po raz pierwszy poddano konserwacji w latach 60. ubiegłego wieku.
W 2012 roku Muzeum Ikon udało się dostać dotację, dzięki której poddano renowacji 22 fragmenty polichromii, w tym roku odnowiono pozostałych osiem tablic. Udało się też uzyskać pieniądze na nowoczesną animację, z wykorzystaniem m.in. archiwalnych zdjęć monasteru i cerkwi a także pokazanym procesem restauracji fresków.
Kierownik Muzeum Ikon w Supraślu Krystyna Stawecka powiedziała PAP, że od soboty, przez rok, ekspozycję supraskich fresków wraz z wirtualną animacją, będzie można oglądać bezpłatnie. Wynika to z warunków dotacji udzielonej placówce na odnowienie tych zabytków.
Muzeum Ikon w Supraślu to oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Oprócz unikatowych fresków, placówka posiada w swoich zbiorach jedną z najbogatszych w Polsce kolekcji ikon XVIII, XIX i XX-wiecznych. Według szacunków, w tym roku muzeum odwiedziło ponad 30 tys. osób.
Stawecka dodała, że muzeum bardzo zależy na tym, żeby wrócili tam ci goście, którzy już ekspozycję placówki widzieli. "Żeby mieli pretekst by wrócić, zobaczyć, może z innej perspektywy, te freski supraskie" - dodała. (PAP)
rof/ pz/