Polska po 1989 roku

24.05.2019

W Suwałkach rozpoczął się Jaćwieski Festyn Archeologiczny

Obok cmentarza jaćwieskiego w Szwajcarii k. Suwałk rozpoczął się w piątek dwudniowy Jaćwieski Festyn Archeologiczny. Festyn odbywa się 15. raz, ale miał siedmioletnią przerwę.

Festyn przez siedem lat nie był organizowany, bo Muzeum Okręgowe nie miało pieniędzy na ten cel. W tym roku pozyskało pieniądze w ramach projektu unijnego Interreg Polska – Litwa.

Festyn przez lata uważany był za największą w tej części kraju imprezę archeologiczną promującą tzw. archeologię doświadczalną, która dotyczy odległej przeszłości i polega przede wszystkim na odtwarzaniu i demonstrowaniu dawnych rzemiosł, życia codziennego w pradziejach i w okresie wczesnohistorycznym. W większości prezentacji zwiedzający będą mogli uczestniczyć, próbując swych umiejętności pod okiem instruktorów.

Festyn odbywa się na dużym obszarze wokół cmentarzyska Jaćwingów. Podczas imprezy czynne są stoiska rzemieślników m.in. z ceramiką, tkaninami, ozdobami z drewna i wyrobami kowalskimi.

Tradycją festynów są happeningi o tematyce pradziejowej i historycznej, realistycznie przedstawiające różne epizody z dawnych czasów. W tym roku została zaprezentowana opowieść historyczna. "Wykupienie ciała św. Wojciecha od Prusów".

Podczas inscenizacji można było obejrzeć, jak podczas walk św. Wojciech uderzony toporem ginie z rąk Prusaków. Następna scena to wykupienie z rozkazu Bolesława Chrobrego od Prusaków zwłok świętego.

"Sto lat temu powstała książka, w której zapisano ten epizod z wykupieniem zwłok św. Wojciecha i stwierdziliśmy, że to fajny materiał na przedstawienie, w którym wystąpili wojownicy z Polski i z Litwy" – powiedział PAP Jerzy Siemaszko z Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Na festynie prezentowane są m.in.: łupanie i obróbka krzemienia, warsztat garncarski, lepienie naczyń i ozdób, obróbka drewna, czyli starożytny warsztat stolarski, produkcja dziegciu i smoły drzewnej, antyczne gry i zabawy, strzelanie z łuku, rzut oszczepem oraz broń i uzbrojenie średniowieczne.

W festynie uczestniczą Litwini z Klubu Archeologii Doświadczalnej Pajauta, zrzeszający specjalistów od dawnego rzemiosła i kultury.

Organizatorzy imprezy przekonują, że atutem imprezy jest to, że odbywa się w pobliżu słynnego cmentarzyska kurhanowego. Jest to cmentarz z okresu rzymskiego i wędrówek ludów. Teren został przebadany w latach 1955-1966 przez Kompleksową Ekspedycję Jaćwieską. Obecnie jest to rezerwat archeologiczny o powierzchni ok. 4 hektarów. Organizatorzy proponują zwiedzenie cmentarza.

Jaćwingowie przywędrowali na tereny dzisiejszej Suwalszczyzny ok. V wieku p.n.e. Był to lud wojowniczy, blisko spokrewniony z Prusakami i Litwinami. Jaćwingów podbił we wczesnym średniowieczu zakon krzyżacki. Kurhany jaćwieskie w lesie w Szwajcarii koło Suwałk odkryto po II wojnie światowej. (PAP)

Autor: Jacek Buraczewski

bur/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL