W przyszłym roku w Sanktuarium w Świętej Lipce obchodzony będzie podwójny jubileusz: 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej i 400-lecia oddania miejsca pod opiekę polskiego króla i jego następców. Sanktuarium przez wieki było ośrodkiem polskości, ale także ekumenizmu.
Jak poinformował PAP proboszcz świętolipskiej parafii ks. Aleksander Jacyniak program przyszłorocznych jubileuszy wciąż jest doprecyzowany, ale wstępnie zakłada około 30 wydarzeń. O przyszłorocznych uroczystościach w Świętej Lipce wierni Archidiecezji Warmińskiej dowiedzą się już podczas kolędy – otrzymają książeczki kolędowe z informacjami na ten temat.
Główne uroczystości jubileuszu 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski odbędą się 11 sierpnia. Wśród uroczystości zaplanowanych na cały rok są sympozja, modlitwy ekumeniczne z udziałem rzymskich katolików, grekokatolików, prawosławnych i protestantów, uroczystość zawierzenia Archidiecezji Warmińskiej Matce Bożej Świętolipskiej, a także pielgrzymki, wśród nich władz wojewódzkich, samorządowych oraz sołtysów.
Obraz Matki Bożej w Świętej Lipce został przyozdobiony koronami papieskimi 11 sierpnia 1968 r. Ceremonii dokonał Prymas Polski ks. kardynał Stefan Wyszyński, a sumę celebrował ks. kardynał Karol Wojtyła. Papież Jan Paweł II dekretem z dnia 24 lutego 1983 r. nadał kościołowi w Świętej Lipce tytuł Bazyliki Mniejszej.
Jak podał ks. Aleksander Jacyniak, sanktuarium, którym od wieków opiekują się ojcowie i bracia jezuici, odwiedza rocznie ok. 400 tys. ludzi. Są to przeważnie turyści, ale i pielgrzymi. W czasie sezonu wakacyjnego, gdy każdego dnia odbywa się osiem prezentacji organowych, świątynia jest wypełniona bardzo często po brzegi – dodał proboszcz.
Sanktuarium w Świętej Lipce jest położone w wyjątkowym miejscu, nieopodal historycznej granicy katolickiej Warmii i protestanckich Mazur, blisko dawanej granicy I Rzeczpospolitej i państwa pruskiego. Od kilkudziesięciu lat Święta Lipka pełni funkcję Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan, właśnie ze względu na swoje położenie, na styku ziem warmińskiej i mazurskiej oraz wyznań, których w regionie są cztery: rzymskokatolickiego, greckokatolickiego, prawosławnego i greckokatolickiego.
Jak dodał ks. Jacyniak, sanktuarium już w przeszłości pełniło funkcje ekumeniczne. Gdy w XVIII w. w Świętej Lipce odprawiane były msze luterskie dla protestantów, wówczas zamieszczane były ogłoszenia, by nie przychodzili na nie katolicy, ale nie z tego powodu, że byli źle widziani, ale dlatego by protestanci mogli zmieścić się w świątyni – wyjaśnił proboszcz. (PAP)
autorka: Agnieszka Libudzka
ali/aszw/