Polska po 1989 roku

09.05.2019

W Toruniu rozpoczęto budowę Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego za 50 mln zł

Wizualizacja projektu Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego w Toruniu. Źródło: Art.umk.pl Wizualizacja projektu Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego w Toruniu. Źródło: Art.umk.pl

W czwartek w Toruniu wmurowaniem aktu erekcyjnego rozpoczęto oficjalnie budowę Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego, które będzie działało przy Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Obiekt kosztował będzie 50 mln zł i powstanie do marca 2022 r.

Budowa rozpoczęła się oficjalnie wmurowaniem aktu erekcyjnego, ale firma prowadząca prace działa już od stycznia 2019 roku, o czym przekonali się uczestnicy spotkania. Mury już rosną, a według planów nowy obiekt ma za kilka lat zmienić warunki, w jakich pracują dziś konserwatorzy z toruńskiej uczelni.

Centrum ma zostać wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę naukowo-badawczą. Realizowana tam będzie zarówna praca naukowa, jak i działalność usługowa w zakresie konserwacji i restauracji dzieł sztuki.

Koszt budowy nowego obiektu na UMK to 50,3 mln zł, a dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 38,2 mln zł.

"To nie są skorupy, to jest duży projekt badawczo wdrożeniowy, który ma wspierać rozwój gospodarki w naszym regionie. Mamy grono wybitnych specjalistów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, są to ludzie z ogromnym potencjałem innowacyjnym" - wskazał marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Koordynator powstającego centrum, dr Katarzyna Krynicka-Schroeder podkreśliła, że centrum będzie odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców i instytucji współpracujących z UMK.

"Współpracujemy z nimi w zakresie badań, diagnostyki i samej konserwacji i restauracji dzieł sztuki. Po powstaniu centrum możliwe będą także testy na potrzeby przemysłu m.in. badania wytrzymałościowe" - dodała.

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Tretyn przyznał, że centrum jest spełnieniem marzeń pracowników Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Jak przypomniał, wmurowanie aktu erekcyjnego zbiega się z 50. rocznicą rozpoczęcia budowy kampusu uniwersyteckiego na Bielanach. Dodał, że obecnie wydział musi działać w aż pięciu różnych lokalizacjach w mieście, a w przeszłości miał ogromne problemy finansowe. Obecnie sytuacja się unormowała, jednostka nie przynosi dla uniwersytetu strat, a nowe centrum ma w jeszcze lepszy sposób wyzwolić potencjał naukowców, którzy już teraz cieszą się dużą renomą na całym świecie i są zatrudniani przez wiele instytucji.

W ramach Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego przy WSP UMK w Toruniu funkcjonowały będą Laboratorium Badań i Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych, Laboratorium Badań i Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej, Pracownia fotograficzna, Laboratorium Badań Fizyko-chemicznych i Nieniszczących, Laboratorium Badań i Konserwacji Papieru i Skóry, Laboratorium Badań i Konserwacji Sztuki Nowoczesnej, Pracownia Inwentaryzacji i Badań Zabytków Architektur. Projekt realizowany jest przez UMK z Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy.

W nowym budynku naukowcy będą mieli do dyspozycji m.in. mikroskop polaryzacyjny, spektrometr XRF, mikroskop metalograficzny, nowoczesne stoły dublażowe, starzeniową komorę klimatyczną i świetlną, spektrometr do badań w podczerwieni FTIR z mikroskopem ATR, mikro-dyfraktometr rentgenowski -XRD, przenośny cyfrowy system RTG, kolorymetr i zestaw do mikrofedometrii, Multispectral Imaging System oraz skanery 3D. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

twi/ zan/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL