Przede wszystkim w internecie odbywa się w tym roku Noc Muzeów na Węgrzech. W sobotę chętni mogą sprawdzić swoją wiedzę na temat węgierskich muzeów w specjalnie przygotowanym quizie, a także obejrzeć filmy opowiadające o różnych placówkach.
W quizie trzeba na przykład wybrać z trzech zdjęć to, które przedstawia fasadę Domu Fotografii Węgierskiej Mai Mano w Budapeszcie, ułożyć z cyfrowych „puzli” zdjęcie jednego z eksponatów Parku Memento pod Budapesztem, gdzie zgromadzono pomniki z czasów komunizmu, czy zdecydować, co przedstawiają rysunki ze stronicy księgi z przełomu XIII i XIV wieku: sprzęt medyczny, narzędzia tortur czy narzędzia rolnicze.
Na profilu Nocy Muzeów na Facebooku udostępniono natomiast krótkie filmy, wirtualne spacery i wystawy wielu instytucji, a także artykuły na temat różnych eksponatów. Z jednego z nagrań można się np. dowiedzieć, że w Muzeum Ewangelickim w Sopron znajduje się biblia z 1610 roku, która podczas pożaru w 1676 roku leżała na ołtarzu i dlatego jej karty zostały osmolone, ale zachowała się, bo uratował ją zakrystian.
Można też wziąć udział w konkursie z nagrodami, przesyłając zdjęcie z którejś w imprez dotychczasowych Nocy Muzeów.
W sumie atrakcje online przygotowało ponad 100 węgierskich muzeów.
Niektóre muzea zdecydowały się jednak na programy na żywo. Tak jest na przykład w przypadku Muzeum Mihalya Munkacsyego w mieście Bekescsaba, gdzie przygotowano cykl wydarzeń poświęconych lalkom.
W zeszłym roku w Nocy Muzeów wzięło na Węgrzech udział około 400 tys. osób. Tradycyjnie wydarzenie to organizuje Ministerstwo Zasobów Ludzkich.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ ap/