Kultura i sztuka po 1989 roku

29.06.2019 aktualizacja 30.06.2019

W weekend VII Festiwal Kultury Tatarskiej

VII Festiwal Kultury Tatarskiej w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Fot. PAP/A. Reszko VII Festiwal Kultury Tatarskiej w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Fot. PAP/A. Reszko

Prezentacja tatarskiej kultury, także kuchni – to główny cel VII Festiwalu Kultury Tatarskiej, który w sobotę i niedzielę odbywa się w podbiałostockim skansenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Imprezę, która jest festynem dla całych rodzin, z pokazami tańców, kulinariów, organizuje Związek Tatarów w Rzeczpospolitej Polskiej. Elementem imprezy są także Międzynarodowe Zawody Łucznictwa Konnego Tatarów Polskich (II rudna Pucharu Europy).

Prezes Związku Tatarów Jan Adamowicz powiedział PAP, że główny cel imprezy to prezentacja kultury i tradycji tatarskich.

Tatarzy są obecni na ziemiach polskich od ponad sześciuset lat. Potomkowie osiedlonych wówczas na tych ziemiach Tatarów zamieszkują region do dziś. W Podlaskiem istnieją zabytkowe meczety drewniane w Bohonikach i Kruszynianach, które razem z zabytkowymi muzułmańskimi cmentarzami - mizarami - są pomnikami historii.

"W przepięknym ogrodzie botanicznym, wśród pięknych kwiatów różnorodności, wyrósł przepiękny kwiat orientu. Miło usłyszeć, zobaczyć i jeszcze raz się dowiedzieć, że ten orient miejscowy, nasz, ma się dobrze, a przede wszystkim wychodzimy do ludzi. Chcemy się jeszcze raz przedstawić. Poznajemy się jeszcze raz. Być może bardziej się zaprzyjaźnimy, no bo w sumie mieszkamy tuż obok siebie"- powiedział PAP Adamowicz.

Na festiwalu tatarskie tańce zaprezentuje zespół taneczno-wokalny Buńczuk, który działa przy muzułmańskiej gminie wyznaniowej w Białymstoku. Pokaże się też zespół Łowzar, którego członkowie pochodzą z Czeczenii, tatarski zespól Kardaszlar z Kaliningradu, Joanna Broda da pokaz tańców tureckich.

Imprezie towarzyszyć też będzie wystawa prezentująca udział Tatarów w walkach o niepodległość Polski. Chętni - na specjalnym stoisku genealogicznym - tatarskim- będą mogli poszukać swoich korzeni. Przewidziano również możliwość nauki strzelania z łuku czy posługiwania się szablą, pokazy kaligrafii arabskiej, zwiedzanie jurty.

Organizację festiwalu wsparło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Festiwal współorganizują – Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej i klub miłośników łucznictwa konnego AMM Archery.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka i Sylwia Wieczeryńska

kow/ swi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL