Festiwal historyczny "Wisłoujście 1628” odbywać się będzie w weekend w gdańskiej twierdzy ulokowanej u ujścia Martwej Wisły. W programie m.in. inscenizacja bitwy, która miała miejsce w 1628 roku oraz zwiedzanie Twierdzy: udostępniona zostanie m.in. zbrojownia.
Jak poinformował Andrzej Gierszewski rzecznik prasowy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, którego częścią jest Twierdza Wisłoujście, inscenizacja nawiązywać będzie do wydarzeń, które miały miejsce w nocy z 5 na 6 lipca 1628 roku, kiedy szwedzkie wojska zaatakowały polskie okręty na Wiśle. W wyniku ataku zatopione zostały polski okręt "Żółty Lew" i galeon "Święty Jerzy".
Widowisko prezentować będzie zmagania załogi fortu carre Twierdzy Wisłoujście i jego mieszkańców z oddziałami szwedzkimi, które będą próbowały opanować Szaniec Wschodni. Widzowie obejrzeć będą mogli przygotowania do starcia, a następnie dwie inscenizacje – symulacje ataku na warownię.
Rzecznik poinformował, że widowisko będzie filmowane, a nagrany materiał posłuży m.in. do realizacji filmu pt. „Gunpowder” – obrazu z gatunku płaszcza i szpady, którego akcja toczy się w XVII-wiecznym Gdańsku.
Goście, którzy odwiedzą Twierdzę Wisłoujście w sobotę, będą mogli też posłuchać kilku występów zespołu gdańskich trębaczy barokowych Tubicinatores Gedanenses. Tego dnia, jak również w niedzielę, na terenie warowni czynne będą także stanowiska rzemieślników, zwiedzać też będzie można kwaterę dowódcy, zbrojownię czy stojące na dziedzińcu twierdzy kamieniczki itp.
Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę chętnych oprowadzać będą po twierdzy przewodnicy, którzy – jak zapowiedział Gierszewski - opowiadać będą o tym, jakie zmiany zachodziły w systemie obronnym Twierdzy na przełomie XVI i XVII stulecia, nawiążą też do dziejów polskiej floty stacjonującej pod Twierdzą, Bitwy pod Oliwą, która miała miejsce w 1627 roku i szwedzkim kontrataku na polską flotę z 1628 roku.
Twierdza Wisłoujście to zespół budowli obronnych na prawym (wschodnim) brzegu Martwej Wisły. Powstał on w miejscu, gdzie w średniowieczu działały nadmorskie strażnice kontrolujące ujście Wisły do Bałtyku. W skład zespołu wchodzą dwa forty: czterobastionowy murowany fort zwany carre (zbudowany w latach 1586-1602) oraz otaczający go pięciobastionowy ziemny fort zwany obecnie Szańcem Wschodnim, zbudowany w latach 1624-1626. Większość obiektów składających się na Twierdzę Wisłoujście, przetrwała do dzisiejszych czasów w swojej oryginalnej formie.
W ostatnich latach Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przeprowadziło na terenie twierdzy szereg prac remontowych i konserwatorskich. Wiele z nich wykonano dzięki funduszom pozyskanym z Unii Europejskiej, ministerstwa kultury, kasy miasta Gdańska oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Tylko na przeprowadzony przed kilkoma laty remont czterech bastionów fortu carre wydano ponad 16 mln zł.
W ostatnim czasie, kosztem około 570 tys. zł pozyskanych m.in. z Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (prawie 464 tys. zł), przeprowadzono prace konserwatorskie w tunelu wjazdowym do Twierdzy. Poza konserwacją murowanych ścian i stropów tunelu, restaurację i konserwację przeszły także zabytkowe drewniane wrota zamykające wjazdy do poterny, czyli podziemnego przejścia. Około 400-letnie dębowe drewno oczyszczono z kilku warstw farby, naprawiono też zawiasy i inne elementy, co przywróciło wrotom funkcjonalność.
Trwają starania o kolejne środki, bo zaniedbana przez długie lata budowla wymaga wielu pilnych prac. (PAP)
aks/aszw/