Pierwszy w Polsce skansen, który będzie przybliżał osadnictwo olenderskie na ziemiach polskich otwarto w czwartek w Wielkiej Nieszawce w woj. kujawsko-pomorskim. Olenderski Park Etnograficzny jest oddziałem Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
"Historia tego miejsca sięga wielu wieków wstecz. Najnowsza jednak ośmiu lat, kiedy to z inspiracji pracowników Muzeum Etnograficznego, wielkiego serca i zamiłowania do historii i dziedzictwa kulturowego pojawiła się propozycja założenia pierwszego w Polsce muzeum historii, kultury mennonickiej. Tę inspirację muzealnicy czerpali z licznych pamiątek, które na co dzień mijali podczas swojej pracy. Serce wam krwawiło, że nie można było pomóc tym ostatnim śladom tej kultury, części historii naszego państwa. Żeby je zachować na przyszłości z tych ostatnich domostw, miejsc, przedmiotów stworzyć należało muzeum" - mówił podczas otwarcia Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.
W uroczystości uczestniczył ambasador Holandii w Polsce Ron J.P.M. van Dartel.
"To dla mnie wielki zaszczyt i honor, że mogę tutaj dzisiaj być i przechadzać się po tym plenerowym muzeum. Patrzę wokół i widzę holenderskie łąki, domy, czuję niemal holenderski wiatr. Czuję się tutaj już jak w domu" - podkreślił van Dartel.
Ambasador podkreślał ciekawą i wielowiekową historię stosunków jego państwa z Polską. Mówił o otwartości na drugiego człowieka, na osoby, które poszukują swojego miejsca w innych krajach. "Chciałbym tutaj wrócić już niedługo" - zadeklarował.
W Olenderskim Parku Etnograficznym znajdują się trzy zagrody, gdzie przygotowano 6 odwzorowanych budynków mieszkalnych i gospodarskich Olendrów. Pierwsi zwiedzający będą mogli zapoznać się z ofertą muzeum w weekend 12 i 13 maja. Wydarzenie posiada patronat Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Organizatorzy przewidują możliwość dotarcia do tego miejsca na różne sposoby, m.in. drogą wodną na tradycyjnych łodziach.
"Obiekty, które znajdują się w Olenderskim Parku Etnograficznym przeniesione zostały z terenu Doliny Dolnej Wisły i pochodzą z XVIII i XIX w. Obiekty te to najcenniejsze zachowane do dnia dzisiejszego przykłady architektury charakterystycznej dla osadników olenderskich. Wśród nich znajduje się jeden z trzech ocalałych na tym terenie domów podcieniowych, zbudowany we wsi Kaniczki w 1757 r., jedyna zachowana do dziś zagroda z częścią mieszkalną, inwentarską i stodołą pod jednym dachem, pochodząca ze wsi Niedźwiedź (ok. 1790 r.), czy jedyny wolno stojący spichlerz z Wielkiego Zajączkowa z początku XIX wieku" - informuje muzeum.
Park przygotowywany był przez wiele miesięcy, a pracownicy muzeum zadbali także o małą architekturę w ramach zagród tworzących skansen. Zwiedzający będą mogli podziwiać zabytkowe piwniczki, studnie, płoty, ale także elementy architektury krajobrazu. Park będzie miał powierzchnię 5 hektarów i ma nawiązywać do bardzo charakterystycznego dla olenderskiego osadnictwa układu tzw. rzędówki bagiennej. Główna droga wiodąca przez park wiedzie wzdłuż wału przeciwpowodziowego Wisły.
W Wielkiej Nieszawce już w XVII wieku mieszkali przedstawiciele społeczności mennonickiej oraz olenderskiej. Ta wieś była do zakończenia II wojny światowej jednym z najważniejszych ośrodków tej społeczności w Polsce. W Wielkiej Nieszawce znajduje się również zabytkowy cmentarz mennonicki.(PAP)
autor: Tomasz Więcławski
twi/ rosa/