W Wielkim Poście w Olsztynie i okolicznych miejscowościach wyznaczone będą tzw. kościoły stacyjne. Każdego dnia rolę kościoła stacyjnego będzie pełniła inna świątynia, w której przez cały dzień będą się odbywały nabożeństwa wielkopostne i spowiedź.
Arcybiskup Józef Górzyński na konferencji prasowej w piątek poinformował, że zdecydował się wprowadzić do archidiecezji warmińskiej tradycję kościołów stacyjnych, ponieważ daje ona możliwość lepszego przygotowania się wiernych do Wielkanocy.
"Tradycja kościołów stacyjnych będzie miała wymiar pasyjny i pokutny. W każdej świątyni przez cały dzień, gdy będzie ona kościołem stacyjnym, będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi. Poza tym będą się odbywały nabożeństwa wielkopostne: Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, Koronka do Miłosierdzia Bożego, eucharystia z kazaniem, a także, jeśli takowe są, lokalne nabożeństwa wielkopostne" - powiedział arcybiskup Górzyński.
Wierni, którzy skorzystają z wizyty w kościele stacyjnym, będą mogli złożyć w nim jałmużnę na budowę hospicjum dziecięcego w Olsztynie.
Rolę poszczególnych kościołów stacyjnych będą pełniły w sumie 34 świątynie w Olsztynie i okolicznych miejscowościach, m.in. Dorotowie, Dywitach, Łęgajnach, Stawigudzie, czy Bartągu. Pierwszym kościołem stacyjnym - w środę popielcową - będzie olsztyńska katedra. W piątek przed niedzielą palmową kościołem stacyjnym będzie kościół w Klebarku Wielkim, w którym znajdują się relikwie Krzyża Świętego.
Tradycja kościołów stacyjnych sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa, narodziła się w Rzymie. Obecnie w Polsce kościoły stacyjne na Wielki Post wyznaczane są m.in. w Poznaniu, Warszawie, Łodzi i Lublinie. (PAP)
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska
jwo/ krap/