Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowało na święta możliwość wirtualnego zwiedzania swoich oddziałów, m.in. pałaców w Rogalinie i Śmiełowie czy zamku w Gołuchowie. Projekt sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Poznaniu Aleksandra Sobocińska poinformowała, że instytucja „w świątecznym prezencie dla miłośników sztuki” przygotowała nowe, wirtualne spacery po swoich oddziałach. W związku z pandemią koronawirusa placówki są zamknięte dla zwiedzających.
„Korzystając z wolego czasu, siedząc wygodnie w fotelu, można zwiedzić Galerię Malarstwa i Rzeźby, a także Muzeum Sztuk Użytkowych i Wielkopolskie Muzeum Wojskowe. Warto również powrócić do sal Muzeum Instrumentów Muzycznych. Można również zawędrować dalej – do Pałacu w Rogalinie, Zamku w Gołuchowie czy Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie” – wymieniała Sobocińska.
W Galerii Malarstwa i Rzeźby prezentowane są bogate zbiory sztuki polskiej od czasów średniowiecza po wiek XX., z charakterystyczną dla polskiej sztuki baroku kolekcją portretów trumiennych, a także dziełami mistrzów wieków późniejszych - m.in. Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego i Jana Matejki.
Zwiedzający mogą też zobaczyć dzieła malarzy niderlandzkich z obrazami Quentina Massysa i Joosa van Cleve, a także flamandzkie i holenderskie obrazy Jana van Goyena, Salomona Ruysdaela czy Willema Clesza Hedy. W galerii prezentowane są też obrazy artystów włoskich - Sofonisby Anguissoli, Bronzina, Belliniego, Strozziego, a także niemieckich - Arnolda Böcklina, Johanna Overbecka oraz jedyny w Polsce zbiór malarstwa hiszpańskiego z płótnami Zurbarana, Ribery i Velazqueza.
W Muzeum Sztuk Użytkowych, znajdującym się w odbudowanym w Poznaniu zamku Przemysła, wyodrębniono przestrzeń poświęconą królowi Przemysłowi II oraz historii zamku. Eksponowane są tam również dzieła sztuki użytkowej od czasów średniowiecza do współczesności. W muzeum prezentowane są: meble, wyroby z ceramiki, szkła i metalu, broń, biżuteria, tkaniny, stroje i dodatki do nich.
Muzeum Instrumentów Muzycznych jest jedyną tego typu placówką w Polsce. Posiada kolekcję liczącą około 2 tys. eksponatów związanych z historią muzyki artystycznej od czasów późnego średniowiecza do XX w.
Wielkopolskie Muzeum Wojskowe mieści się w centralnej części poznańskiego Starego Rynku, w wybudowanych po wojnie pawilonach. Ekspozycja stała oddziału poświęcona jest dziejom oręża polskiego i obejmuje: mundury Wojska Polskiego, broń białą, palną i drzewcową, uzbrojenie ochronne i oporządzenie wojskowe od X do XX w. oraz malarstwo batalistyczne, w tym m. in. fragment panoramy Bitwa pod piramidami Wojciecha Kossaka z 1901 r. „Chlubą kolekcji jest bechter, czyli rodzaj pancerza, wykonany w 1580 r. w Poznaniu, zdobiony na napleczniku herbem miasta” - zaznaczyła Sobocińska.
Znajdujące się nieopodal Poznania Muzeum Pałac w Rogalinie to jedna z najważniejszych polskich rezydencji wzniesionych w XVIII w. „Rogaliński kompleks obejmuje pałac zaprojektowany przez Dominika Merliniego i Jana Christiana Kamsetzera, z ekspozycją wnętrz rodu Raczyńskich, północne skrzydło pałacu z Gabinetem londyńskim Edwarda Bernarda – prezydenta RP na uchodźstwie oraz galerią antenatów, powozownię a także galerię malarstwa prezentującą zbiór ponad 250 obrazów z kolekcji Edwarda Aleksandra Raczyńskiego, wielkiego znawcy sztuki” – opisała Sobocińska.
Muzeum Zamek w Gołuchowie mieści się w liczącym ponad 400 lat budynku. Jak zaznaczyła Sobocińska, obecny wygląd zamek zawdzięcza małżeństwu Izabeli z Czartoryskich i Jana Działyńskiego, którzy przebudowali go wzorując się na XVI w. architekturze rezydencjonalnej znad Loary. „Pielęgnowany do dziś muzealny charakter miejsca zawdzięczany jest Izabeli, która stworzyła wspaniałą kolekcję dzieł sztuki, a z zamku - rezydencji stworzyła muzeum. Prezentowane we wnętrzach zabytkowe rzeźby, przedmioty starożytnych kultur, oryginalne czerwonofigurowe wazy greckie to zaledwie część z bogatej, niestety częściowo dziś rozproszonej kolekcji Izabeli” – wskazała rzeczniczka.
Muzeum Pałac w Śmiełowie mieści się w klasycystycznym budynku z końca XVIII w. „Wizyta w pałacu jest żywą podróżą po miejscach związanych z poetą Adamem Mickiewiczem i niezwykłym doświadczeniem przedmiotów kojarzonych z jego osobą” – zaznaczyła Sobocińska. W muzeum prezentowane są m.in. rękopisy, osobiste pamiątki i pierwodruki.
Przygotowanie wszystkich wirtualnych spacerów sfinansowano dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wycieczkę po Galerii i Muzeum Instrumentów sfinansowano z funduszy przekazanych w ramach Programu Kultura Dostępna, a pozostałe z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Wirtualne wycieczki po Muzeum Narodowym w Poznaniu i jego oddziałach dostępne są na stronie www.mnp.art.pl. (PAP)
Autor: Szymon Kiepel
szk/ pad/