Na dziedzińcu Pałacu Chodkiewiczów w Wilnie odsłonięto w piątek pomnik Jana Karola Chodkiewicza – hetmana Wielkiego Księstwa Litewskiego. W piątek przypada 400. rocznica jego śmierci, a rok 2021 na Litwie został ogłoszony Rokiem Jana Karola Chodkiewicza.
„Jest to historyczny dzień. Należycie upamiętniając wielkiego hetmana w 400. rocznicę jego śmierci, spełniamy historyczny dług” – wskazuje Edmundas Jakilaitis, kierownik litewskiej Fundacji Dobroczynności im. J. K. Chodkiewicza.
Jakilaitis wyraża nadzieję, że „ten pomnik stworzony przez rzeźbiarza Martynasa Gaubasa stanie się symbolem zachęcającym Litwinów do przypomnienia kultury i historii naszego kraju jako prawdziwego państwa zachodniego”.
Pomnik to płaskorzeźba z brązu umieszona na ścianie dziedzińca Pałacu Chodkiewiczów, w którym obecnie mieści się Litewskie Narodowe Muzeum Sztuki. Płaskorzeźba przedstawia hetmana Wielkiego Księstwa Litewskiego naturalnej wielkości na tle jego wojska oraz kościołów i klasztorów, których był mecenasem oraz zamku w Chocimiu, w walce pod którym w 1621 udało się zatrzymać ofensywę turecką na ziemie Rzeczypospolitej i gdzie hetman poniósł śmierć.
Jan Karol Chodkiewicz to jeden z najwybitniejszych europejskich dowódców wojskowych początku XVII wieku. Najważniejszą zwycięską bitwę stoczył pod Kircholmem w 1605 roku, gdy wojska Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego przy udziale sił Księstwa Kurlandii pokonały Szwedów.
„Era Chodkiewicza była ważną zarówno dla narodu litewskiego jak i polskiego – wskazuje gen. Valdemara Rupszys, dowódca Wojska Litewskiego. - Mieliśmy osobne wojska, ale walczyliśmy wspólnie”. Generał podkreśla, że „Jan Karol uczestniczył w bitwach jako hetman Wielki Litewski, ale w bitwie pod Chocimiem już jako wojewoda Rzeczpospolitej Obojga Narodów”.
Hetman Chodkiewicz zginął w oblężonym przez Turków obozie pod Chocimiem w 1621 roku. Historycy nie mają pewności, gdzie obecnie spoczywa ciało hetmana.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ tebe/