We wtorek w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w woj. pomorskim o godz. 17 zawyją syreny alarmowe. W miastach odbędą się uroczystości upamiętniające rozpoczęcie walk w stolicy.
Zgodnie z decyzją wojewody pomorskiego, we wtorek o godz. 17 w ramach upamiętnienia 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zostaną uruchomione syreny alarmowe.
Wojewódzkie obchody odbędą się o godz. 15 na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W trakcie uroczystości złożony zostanie meldunek Dowódcy Garnizonu Gdańsk komandorowi Tomaszowi Laskowskiemu, odegrany zostanie Marsz Generalski, hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej i pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego. Podczas wydarzenia odbędą się także przemówienia okolicznościowe oraz zostaną złożone wiązanki kwiatów pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego.
Gdańskie obchody rozpoczną się o godz. 17 przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym w Gdańsku.
Jak podał gdański magistrat, w oficjalnej uroczystości organizowanej przez miasto wraz z Okręgiem Pomorskim Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wezmą udział przedstawiciele samorządu, wojsko oraz kombatanci i harcerze.
Uczestnikami obchodów rocznicowych będą świadkowie wydarzeń sprzed 79 lat, uczestnicy Powstania Warszawskiego, m.in. prof. Jerzy Grzywacz, żołnierz AK ps. "Tapir" - prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który jako harcerz Szarych Szeregów walczył na Powiślu.
Wydarzenie odbędzie się z pełną asystą wojskową, zgodnie z zasadami ceremoniału wojskowego. Weźmie nim udział Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oraz orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej. W programie także m.in. wystąpienia oficjalne, wspólna modlitwa i apel pamięci.
W Gdyni uroczystości rozpoczną się o godz. 10 przed pomnikiem Armii Krajowej (skwer Kościuszki) w honorowej asyście wojskowej.
Natomiast w Sopocie, obchody z udziałem wojskowej asysty honorowej Garnizonu Gdynia, rozpoczną się w południe przed pod pomnikami Armii Krajowej i Sanitariuszki Inki, które znajdują się przy ul. Armii Krajowej. Po uroczystościach złożone zostaną wieńce i wiązanki kwiatów.
Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. Do walki w stolicy przystąpiło około 50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło około 12-13 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły około 120-150 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tys. osób, wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć.(PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ dki/