Inne

24.08.2014 aktualizacja 18.07.2016

W Zakopanem rozpoczęło się Święto Górali Świata

Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Fot. PAP/G. Momot Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Fot. PAP/G. Momot

Korowód zespołów folklorystycznych, inaugurujący 46. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, przemaszerował w niedzielę zakopiańskimi Krupówkami.

Z powodu padającego deszczu nie odbyły się zapowiadane na rano na szczycie Kasprowego Wierchu prezentacje par z poszczególnych zespołów, skrócono także trasę korowodu.

Największy aplauz publiczności, która tłumnie oblegała słynny zakopiański deptak, wzbudziła grupa z Peru – najbardziej egzotyczny zespół tegorocznego festiwalu. Peruwiańczycy w trakcie krótkiej prezentacji na Krupówkach pokazali wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO rytualny taniec Indian Quechua. Zespół przyjechał pod Tatry z miasta Ayacucho położonego w peruwiańskich Andach na wysokości 2752 m n.p.m.

Rytmiczną grą na kastanietach i gitarach publiczność porwał zespół Villa de Leganés z Hiszpanii. Grupa zaprezentowała tańce andaluzyjskie. Z kolei A Lanterna z Sycylii zatańczyła m.in. słynną włoską tarantellę.

Ciekawie zapowiada się występ tureckiego zespołu Motif, który już dwukrotnie w 2001 r. i 2007 r. na zakopiańskim festiwalu zdobył Złotą Ciupagę. W tym roku zaprezentują m.in. umiejętności tureckiego szamana.

O Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę będzie w tym roku rywalizowało 12 zagranicznych zespołów z: Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Francji, Hiszpanii, Peru, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji i Włoch. Do Zakopanego nie dotarł zapowiadany wcześniej zespół z Indii.

Polskę będą reprezentowały: „Lipniczanie” z Lipnicy Wielkiej, „Wierchy” z Milówki, „Lachy” z Nowego Sącza i „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej. Podczas występów krajowych zespołów, widzowie będą mieli okazję m.in. zobaczyć jak wyglądały dawne sądeckie „zrękowiny” oraz jak beskidzcy górale bawili się na „świętego Scepona”.

Na zakończenie festiwalu, 30 sierpnia, podczas pikniku w stylu „etno” wystąpi ukraiński zespół Kozak System inspirujący się ludową muzyką ukraińską i bałkańską z wyrazistymi akcentami rocka, punka, reggae.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich jest Biuro Promocji Zakopanego. Patronat honorowy nad zakopiańskim festiwalem objęła małżonka prezydenta Anna Komorowska.(PAP)

szb/ mow

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL